Amerikai napelemfarmok nem engedélyezett kommunikációs eszközöket, úgynevezett „gyilkos kapcsolókat” fedeztek fel kínai gyártású alkatrészekben.
Ezek a rejtett eszközök aggodalomra adnak okot, mivel rajtuk keresztül Kína távolról manipulálhatja az áramellátást, ami destabilizálhatja a hálózatokat, és széles körű áramkimaradásokat okozhat az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Európában.
A biztonsági szakértők azonnali felülvizsgálatot és fokozott éberséget sürgetnek a zöldenergiát hasznosító berendezésekkel kapcsolatban.
Bár az inverterek úgy vannak kialakítva, hogy lehetővé tegyék a távoli hozzáférést a frissítések és karbantartás céljából, az őket használó közüzemi vállalatok általában tűzfalakat telepítenek, hogy megakadályozzák a közvetlen kommunikációt Kínával.
A Reutersnek két forrás is elmondta azonban, hogy egyes napenergia-inverterekben a termékdokumentumokban nem szereplő, kommunikációs eszközöket is találtak, amikor szétszerelték őket, hogy biztonsági problémákat keressenek.
Ha ezeket az eszközöket a tűzfalak megkerülésére és az inverterek távoli kikapcsolására vagy beállításaik megváltoztatására használják, az destabilizálhatja az elektromos hálózatokat, károsíthatja az energetikai infrastruktúrát és széles körű áramkimaradásokat okozhat.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy beépített módja a hálózat fizikai megsemmisítésének
– jelentette ki az egyik forrás.
A felfedezés aggodalmat keltett, hogy Peking elpusztíthatja az elektromos hálózatokat a nyugati világban, mivel a megújuló energiarendszerek nagymértékben támaszkodnak a kínai gyártású napelemekre és egyéb alkatrészekre.
Bár nem tudni, hogy a brit szél- vagy naperőművekben telepített áramátalakítókban vannak-e „gyilkos kapcsolók”, de elővigyázatosságból Andrew Bowie konzervatív árnyék-energiaminiszter máris felszólította a munkáspárti Ed Miliband energiabiztonságért és nettó zéróért felelős minisztert a Daily Mail szerint, hogy a zöld energiára való átállás „azonnal szüneteltesse és vizsgáltassa felül az eszközöket.
Az üggyel kapcsolatban az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma a Reutersnek elmondta, hogy folyamatosan értékeli az új technológiákhoz kapcsolódó kockázatokat, és hogy a gyártóknak jelentős kihívást jelent a funkciók nyilvánosságra hozatala és dokumentálása.
Bár a beépített funkciók nem feltétlenül rosszindulatúak, a beszerzést végzők számára kritikus fontosságú, hogy teljes mértékben tisztában legyenek a kapott termékek tulajdonságaival
– tették hozzá.
Az amerikai közműszolgáltatók viszont már készülnek a kínai invertergyártókra vonatkozó tilalmakra. Egyes szolgáltatók pedig, köztük Florida legnagyobb áramszolgáltatója, a Florida Power & Light Company úgy próbálja minimalizálni a kínai inverterek használatát, hogy máshonnan szerzi be a berendezéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.