BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Okosváros – Az embereknek fejlesztünk!

A digitális transzformáció a következő években a gazdasági fejlődés motorja lesz, és átalakítja a hétköznapokat is, de a fejlődés haszonélvezője is maga az ember.

Az okosváros-megoldásokkal mindenki nyer, de elsősorban az emberek, a lakók legyenek a haszonélvezői! Sokféleképpen meg lehet fogni az okosváros-koncepciót, az önkormányzatok, az infrastruktúra vagy épp a műszaki megoldások szemszögéből, de bárhogyan is mutassuk be a koncepciót, a legfontosabb, hogy minden fejlesztés haszonélvezői végső soron az ott élő polgárok. Az okosváros tehát nem csupán technológiát jelent, hanem elsősorban szemléletet.

A digitális technológia valamennyi iparágat forradalmasítja, ezért ez a terület a motorja az elkövetkező évek gazdasági fejlődésének. A most világában a digitális kommunikáció és a szenzorok, számítógépek, valamint a mesterséges intelligencia által fejlődnek az ipari létesítmények, az egészségügy, a közlekedés, a szórakoztatóipar, és még sorolhatnánk.

„A digitális transzformáció nem egyetlen új iparág létrejötte, hanem egy állandó kommunikációra, kapcsolódásra és adatalapú – részben automatizált – döntéshozatalra épülő változási, fejlődési folyamat. Ennek részeként változik az ember szemléletmódja, változnak a napi rutinok, de mindennél fontosabb, hogy a fejlődés haszonélvezője is maga az ember. Kényelmesebb, hatékonyabb, még inkább minőségi életet tud élni a fejlesztések által, és több helyen az életünkben esélyegyenlőséget teremt” – mondja Kaszás Zoltán, a T-Systems vezérigazgatója. Cége már több helyen is szállított okosváros-megoldásokat Magyarországon és Európa-szerte.

Milyen megoldásokról van szó? Wifi a tömegközlekedési eszközökön. A buszok, villamosok pontos mozgásának bármikor elérhető platformja. Szenzorokra épülő parkolássegítő rendszerek a belvárosban. Közösségi kerékpárrendszer. Közétkeztetési megrendelések nyomon követése és előrejelzése. Elektromosautó-töltőállomások – csak néhány jól ismert és már ma is napi szinten használt fejlesztés az okosváros-koncepciók „étlapjáról”.

A digitális megoldások átalakítják a hétköznapokat, és az emberek kényelmét szolgálják
Fotó: Shutterstock

A T-Systems nemcsak elkötelezett partner a magyar települések fejlesztésében, hanem célja, hogy az okosváros-fejlesztések által kimutatható társadalmi vagy gazdasági haszna legyen a fejlődésnek. A plusz bevétel vagy működési költségmegtakarítás mellett előnyt jelent a települések vezetői számára minden olyan megoldás is, amely a városlakóknak értelmezhető jót jelent. Ezáltal támogatja a városvezetés elismertségét és hitelességét is.

Infokommunikációs nagyvállalatként és a Magyar Telekom leányvállalataként tisztában vagyunk a városok igényeivel, és minden szükséges kompetenciánk megvan a gyors fejlesztésekhez. Az önkormányzatok – és közvetve a lakosság – számára ugyanis a legfontosabb előny, bármilyen fejlesztésről is legyen szó, a gyorsaság és a kezelhetőség – mesél a T-Systems fejlesztéseinek logikájáról Kaszás Zoltán, hozzátéve, hogy egy-egy fejlesztésben kulcsrakész megoldásokat tudnak szállítani, akár egy építkezésen a generálkivitelező. Hardvert, szoftvert, technológiát, speciális fejlesztést, de akár üzemeltetést is kínál az önkormányzatoknak. Legyen az egyetlen wifi hotspot egy főtéren vagy egy komplex tömegközlekedési rendszer, már a tervezésben össze kell hangolni a fizikai adottságokat, a finanszírozási lehetőségeket, az önkormányzat elvárásait és a technológia teremtette lehetőségeket. Ennek megfelelően több mint ötéves tapasztalaira, pilot programjaira és teszteléseire építve a T-Systems partnerségben a városvezetéssel kézenfekvő, gyorsan telepíthető megoldást nyújt.

A világ legtöbb fejlett régiójában napirenden vannak az „okos” fejlesztések, de Magyarország e téren is élen jár. „Büszkék vagyunk arra, hogy a Deutsche Telekom 2017-ben Budapesten hozta létre a European Smart Solutions Centert (Euró­pai Okos Megoldások Központ), amelynek célja az okosvárosok fejlesztésének felgyorsítása és az egyes megoldások tesztelése. Ezzel az attitűddel nem egy átlagos szállító tudunk lenni, hanem olyan hosszú távú partner, amely univerzális kompetenciákkal rendelkezik” – mondja Kaszás Zoltán.

A fenti elgondolások mentén, ezekkel párhuzamosan az egyik ki­emelt kezdeményezés a Belügy­minisztérium által koordinált okos­városközponti platformszolgáltatás kialakítása kísérleti jelleggel Monoron. A mintaprojekt során kifejlesztendő, központilag szolgáltatott okos­vá­­­ros-­­infrastruktúraelemek (tér­in­­­­­for­­­ma­tika, köz­­épület-kataszter, vá­­ros­­­­kártya/várostárca, helyi mobil­­al­­­kal­mazás) minden hazai település számára elérhetők lesznek – a tervek szerint 2020 utolsó negyedévétől. Az önkormányzatoknak a központi platformhoz tételes felsorolásban szereplő helyi szolgáltatásokkal lehet majd csatlakozni: közvilágítás, épületüzemeltetés, okos­utca, okosiskola, várostárca, térfigyelő, helyi közlekedés. A T-Systems Magyarország sok más mellett ezekre is kínál elérhető, standard megoldásokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.