A korábbi hírekkel és nyilatkozatokkal ellentétben ez év végéig mégsem írják alá az érintett pártok elnökei a Fidesz és az FKGP, valamint a Fidesz és az MDF közötti együttműködési megállapodásokat a 2002-es országgyűlési választásokra -- tudta meg a Világgazdaság. A Fidesz vezető politikusai az információt megerősítve jelezték: noha az FKGP-vel folytatott tárgyalásokon már születtek részeredmények, a párt jelenleg bizonytalannak tűnő választói támogatottsága miatt a megállapodás formális, nyilvános aláírása csak később válhat indokolttá.
Az elképzelések ugyanakkor egyelőre nem változtak, így hozzávetőleg 20-20 egyéni képviselőjelölt közös támogatása jöhet számításba. Egyes információk szerint a két párt irányítói már a konkrét választókörzeteket, illetve a jelölteket is sorra vették, s a Fidesz hajlandó támogatni a kisgazdapárt három miniszterét, Torgyán Józsefet, Szabó Jánost és Boros Imrét is.
Kövér László, a Fidesz elnöke korábban több alkalommal nyilatkozott úgy, hogy a választási együttműködési megállapodásokat 2000 végéig meg kell kötni, s ismertté kell tenni a jobboldal egyéni képviselőjelöltjeinek személyét. Ezt a törekvést Torgyán József is támogatta, s csak Dávid Ibolya, az MDF elnöke nevezte idő előttinek.
Noha más okokból, de a legkisebb kormánypárttal kötendő szerződés véglegesítése is várat magára. Lapunk úgy tudja, az MDF kész lemondani az önálló indulás lehetőségéről, de ragaszkodik ahhoz, hogy a területi és országos listákon a Fideszé mellett az ő neve is szerepeljen.
A közös lista állítása azonban jogszabály-értelmezési problémákat vet fel -- állítják a Fideszben. A képviselők választásáról szóló törvény ugyanis két párt esetén 10 százalékban határozza meg a parlamenti küszöböt, egy másik pontjában viszont azt rögzíti: a közös lista azon tagja, amely nem éri el az 5 százalékot, nem kaphat mandátumot. Alkotmányjogi szakértők kérdésünkre az utóbbi kitételt értelmetlennek nevezték, mondván, a listákra adott szavazatok nem különülnek el, s emiatt követhetetlen, mely pártra hány voks érkezett ténylegesen. Jelezték azt is, hasonló esetre ez ideig nem volt példa.
Az ovb egy 1997-es állásfoglalása viszont úgy rendelkezik, hogy a közös listákra leadott voksokat az érintett pártok "országosan, egységesen, előzetesen tett nyilatkozatainak megfelelően, ennek hiányában egyenlő arányban kell megosztani a pártok között". Ez egyébként a közös egyéni jelöltek után keletkező töredékszavazatokra is vonatkozik.
Mivel a Fidesz a fenti előírásokat nem tartja egyértelműnek, ezért várhatóan az ovb-től kér majd a közös listaállítás minden részletére vonatkozó értelmezést. A Fidesz--MDF megállapodást ennek tisztázása után is elodázhatja a két pártra eső támogatottság arányainak véglegesítése -- mondta lapunknak egy politikus. A Fidesz és az MDF közvélemény-kutatási adatokban tetten érhető támogatottsága közötti különbség ugyanis az MDF szerint nem tekinthető érvényes kiindulópontnak.
Nem kötnek választási megállapodásokat az idén Az év végéig már nem születik választási együttműködési megállapodás a koalíció pártjai között, mivel a Fidesz várakozó álláspontra helyezkedett -- erősítették meg lapunk információját a legnagyobb kormánypárt vezető politikusai. A Fidesz emellett várhatóan az országos választási bizottság (ovb) állásfoglalását kéri majd a jogszabályok közös listaállításra vonatkozó passzusainak értelmezése érdekében. G. A.--T. E.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.