Az animációs műhelyt tavalyig a rendező Varga Csaba neve után Varga Stúdiónak hívták, ma már azonban Varga Holdingsként emlegetik. Londoni és Los Angeles-i központjuk is van, a londoni ráadásul nem akármilyen: az a neves, patinás TVC (TV Cartoon), ahol a Sárga tengeralattjáró is készült valaha. Most pedig újabb korszakába érkezett a stúdió. Rowan Atkinson cége, a Tiger Aspect a Mr. Bean animációs változatára nemzetközi versenytárgyalást írt ki, amit a Varga Holdings nyert meg. A szerződést megkötötték, s elindult a munka. A sorozatrendező Andrei Kolpin, aki angol, ám az egyes epizódokat hárman rendezik, mindhárman magyarok: Móré Katalin, Varga Miklós, Varsányi Ferenc. Rowan Atkinson közben Londonban dolgozik, ellenőrzi a képes forgatókönyveket, megjegyzéseket fűz hozzájuk.
A Varga Holdings persze nem a semmiből bukkant fel Londonban. Varga Csaba rendezőt mi még pécsi korszakából ismerjük, amikor elkezdte az Auguszta sorozatot. Az Auguszta főz 1980-ban született meg, majd a pécsi tévé felkérésére sorozat lett belőle. Rengeteg elismerést hozott a rendezőnek, aki ezért életműdíjat vehetett át Chicagóban, s 14 jelentős fesztiváldíjat nyert.
Varga Csaba 1989 januárjában alakította meg Erkel András menedzserrel együtt a Varga Stúdiót, ahol 1990-ben Csupó Gábor amerikai származású amerikai producer felkérésére a Simpsons című sorozathoz készítettek klipet, amelynek a zenéjét Michael Jackson írta, s 12 héten át vezette az MTV slágerlistáját. Erre a sikerre figyelt föl Andrew Sarlós, akinek a segítségével a magyar műhelyt komoly komputertechnikával látták el: a kanadai befektető az általa létrehozott Első Magyar Alapon keresztül 600 ezer dollárt adott a technikai eszközök beszerzéséhez.
Mivel a hazai piac szűk, itthon nem térülhet meg egy nagy költségvetésű film, ezért eleve külföldi koprodukciókban gondolkodtak, s nem riadtak vissza a bérmunkáktól, amelyek a filmes műhely megélhetését biztosították. Így erősödött meg a stúdió, miközben egyre több komoly referenciafilmet készítettek. A bérmunkákból származó nyereséget saját produkciókra fordították, s a stúdióban sokan elkészíthették a saját egyedi filmjeiket, és ma már nincsenek is bérmunkáik, csak koprodukciós alkotásaik. Egyébként a Varga Stúdió volt az egyetlen európai animációs műhely már néhány évvel ezelőtt, amely együtt dolgozott a Warner Brothers televíziós részlegével. A londoni TVC-vel létrehozott közös kft.-t már Varga TVC Ltd.-nek hívják, s tavaly alapították a holdingot (először nagy riadalmat és felháborodást váltott ki Angliában, hogy eladják a stúdiót, aztán megnyugodtak, amikor kiderült: az akkorra már ott is nevet szerzett Varga Stúdióval egyesülnek.)
Nehéz megmondani, hányan dolgoznak a Varga Holdingsnál, hiszen egy-egy nagyobb munkához akár több száz munkatársat is szerződtetni kell, mint ahogy ez történik például a Mr. Bean esetében is -- mondta el lapunk kérdésére Erkel András vezérigazgató. Szerencsére ugyanis évről évre komoly mértékben nőtt a munkájuk: 1996-ban négy-, 1997-ben hat-, 1998-ban kilenc-, 1999-ben pedig tizenöt órányi filmet készített a stúdió, s ez óriási mennyiség, hiszen egyetlen percnyi animációs film is többhetes csapatmunka eredménye. (Állítólag a Pannónia Filmstúdió, a magyar animáció hajdani fellegvára a nagyjátékfilmekkel, sorozatokkal, egyedi filmekkel együtt évente körülbelül 3-5 órányi filmet készített, több száz fő állandó foglalkoztatásával.) Ezzel mennyiségileg is vezető pozíciót szereztek Európában.
Közben Varga Csaba elkészítette új munkáját, a Don Quixote című félórás filmet, melynek ötletét és a figurákat Varga Csaba dolgozta ki, a forgatókönyv megírására angol írót kértek föl. A koprodukcióban készült félórás alkotást a Varga Stúdió mellett az amerikai HBO, az angol BBC és a walesi S4C tévétársaság finanszírozta.
Tavaly az RTL Klub, a Varga Stúdió és a svéd Happy Life koprodukciójaként készítettek 13 részes gyereksorozatot, de az együttműködések hosszan sorolhatók még. Most pedig itt a Mr. Bean animációs változata, amelyhez a körülbelül 50 fős állandó stáb mellé csak ehhez a sorozathoz 300-350 munkatársra lesz szükség. Az óbudai stúdió mellett részt vesz a munkában sok pécsi és kecskeméti szakember (a hajdani Pannónia idejében is itt működött két nagy vidéki stúdió), dolgozik már körülbelül 20 fővel a szófiai s ugyanennyivel a moszkvai részleg, ez utóbbiban biztosan a duplájára nő hamarosan a létszám, s most alakul a szentpétervári csapat is. Az 52 rész összköltségvetése 10 millió dollár körül mozog a jogdíjakkal és az utómunkálatokkal együtt. Az animációs költségvetés 6 millió dollár körüli összeg. A fő finanszírozók: Rowan Atkinson cége, azaz a Tiger Aspect, az ITV angol kereskedelmi tévétársaság és az NHK japán tévétársaság, valamint a Varga Holdings. Varga Csaba az Auguszta főz című epizód után jól kifőzte az Auguszta sorozatot, majd Erkel Andrással együtt az egész stúdiót. Most "babot főznek".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.