Eredetiek, bár hamisan kitöltöttek azok az okmányok, amelyeket az ORFK közleménye szerint 150-250 ezer forint közötti összegekért juttatott elsősorban egyiptomi, szíriai és román állampolgároknak B. László, valamint szabadlábon védekező társa, W. Anikó. Az iratok a magyar állampolgárság megszerzéséhez szükséges vizsga letételét, az alkotmányos alapismeretekben, illetve a magyar nyelvtudásban való jártasságot hivatottak igazolni. Azt, hogy összesen hány személy kapott hamisított igazolást, és esetleg ennek segítségével állampolgárságot, a rendőrség még vizsgálja. Tekintve azonban, hogy a már ismertté vált ügyekből megállapítható: a közigazgatási hivatalok vizsgákat igazoló eredeti okmányokat hamisítottak meg -- anélkül, hogy a külföldiek megjelentek volna a vizsgákon --, biztosra vehető, hogy az ügyben további, hivatalos szerveknél dolgozó személyek is gyanúsítottak lesznek. Felkutatásuk a nyomozás legközelebbi feladatai közé tartozik -- mondta a Világgazdaság kérdésére Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Azt egyelőre nem tudni, hogy összesen hányan vásároltak ilyen iratokat, a rendőrség emiatt eddig három személyt hallgatott ki gyanúsítottként.
A magyar állampolgárságról szóló törvény szerint külföldi akkor honosítható, azaz kaphat magyar állampolgárságot, ha a kérelem előterjesztését megelőző nyolc éven át folyamatosan Magyarországon lakott; büntetlen előéletű és ellene eljárás bíróság előtt nincs folyamatban; megélhetése és lakóhelye Magyarországon biztosított; honosítása a Magyar Köztársaság érdekeit nem sérti; és igazolja, hogy alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven eredményes vizsgát tett. (A törvény egyes esetekben, így többek között, ha a kérelmező magyar állampolgárral kötött házasságot, már hároméves itt-tartózkodás után is lehetőséget ad a honosításra.) A kérelmet a Belügyminisztériumban kell előterjeszteni, arról a miniszter javaslatára a köztársasági elnök dönt. A rendőrség még vizsgálja, hogy a hivatali eljárásba bekerültek-e olyan kérelmek, amelyeket hamis iratokkal támasztottak alá. A jogszabály szerint azonban a magyar állampolgárság csak a külföldön élő magyar állampolgároktól vonható vissza, amennyiben az illető állampolgárságát a jogszabályok megszegésével, így valótlan adatok közlésével, illetve adatok és tények elhallgatásával, a hatóságot félrevezetve szerezte meg.
A rendőrség az ügyben pénteken több helyszínen, többek között az országgyűlési képviselői irodaházban is házkutatást tartott, és több, a vesztegetés gyanúját alátámasztó iratot foglalt le. B. Lászlót és az ugyancsak befolyással, üzérkedéssel, illetve vesztegetéssel gyanúsított W. Anikót őrizetbe vették, B. Lászlót a bíróság vasárnap letartóztatta, míg W. Anikóval szemben lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el. A három, eddig ismertté vált vesztegető ugyancsak szabadlábon védekezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.