Meghiúsult olajügy miatt fizethet a HM akár másfél milliárd forintot a Hungária Immobilia Kft.-nek, miután a Legfelsőbb Bíróság ítélete jogosnak találta a társaság követelését. A HM 1995 őszén a honvédségi olajtározók hasznosítására vonatkozó tanulmány elkészítésével bízta meg a céget. A Hungária Immobilia Kft. ebben azt javasolta: hozzanak létre egy céget, az Olajtározó Rt.-t, és a honvédség olajtartályait vigyék ki ebbe a társaságba. Az Olajtározó Rt. egyik alapítója a tanulmányt készítő Hungária Immobilia Kft. lett volna, amelynek többségi tulajdonosa az L. A. Holding Kft., Lakatos András vállalkozó cége volt. Így a honvédségi olajtartályok közvetve egy magáncég tulajdonába kerültek volna (az erre vonatkozó javaslatot -- a HM megbízásából -- ugyanez a cég készítette).
A Világgazdaság birtokában levő dokumentumok szerint a Hungária Immobilia Kft. javaslata mögött az a törekvés állt, hogy az L. A. Holding Kft. -- a Miller Oil Bt. nevű olajos cég bevonásával -- az IFOR-erők kizárólagos olajszállítója legyen (a Miller Oil Bt. az eleki Molnár László cége volt, aki ellen olajhamisítás miatt több eljárás indult, majd gyanús körülmények között halálos balesetet szenvedett).
Amikor a Hungária Immobilia Kft. az Olajtározó Rt. megalapítását javasolta, a cég többségi tulajdonosa, az L. A. Holding Kft. már szindikátusi szerződést kötött a Miller Oil Bt.-vel. Ebben kijelentette, hogy a "többségi tulajdonában álló Hungária Immobilia Kft. végrehajtja -- a HM megbízásából -- az Olajtározó Rt. alapítását, valamint az IFOR-erők részére olajszármazékok forgalmazását". A cég valamiért biztos volt abban, hogy javaslatát a HM elfogadja. A szerződésben az L. A. Holding a Hungária Immobilia Kft. "összes olajtevékenységét" -- vagyis az IFOR-erőknek történő szállítást -- átruházta a Miller Oil Bt.-re. A cég dokumentumai szerint a Miller Oil Bt. 1996-ban már szerződést kötött a Glob Import-Export Co. nevű amerikai céggel, heti 8 ezer tonna gázolaj Délvidékre történő szállítására.
Ehhez lett volna szükség a honvédség olajtároló kapacitására, amelynek "hasznosításáról" (az Olajtározó Rt. megalapításáról) ekkor még nem született döntés. A fentiek alapján feltételezhető, hogy a Hungária Immobilia Kft. megbízói -- a HM egyes magas rangú tisztjei -- is állhattak az IFOR-hoz kapcsolódó üzleti elképzelés mögött: segítségük nélkül az IFOR amerikai szállítójával nem lehetett volna megállapodásokat kötni. Ezt az információt erősíti az a mód, ahogyan az L. A. Holding Kft. 1995-ben az olajtárolókra vonatkozó megbízáshoz jutott. A cég nem sokkal korábban egy német környezetvédelmi technológia bevezetése ürügyén került kapcsolatba a HM-mel. Az L. A. Holding használaton kívüli lőszerek és fegyverek gazdaságos megsemmisítésének módszerét ajánlotta fel a minisztériumnak. E projektre alakult a Hungária Immobilia Kft., melyet a HM Elektronikai Igazgatóság Rt. és az L. A. Holding Kft. mint többségi tulajdonos alapított. Amikor kiderült, hogy az L. A. Holding nem rendelkezik az ígért technológia felhasználásának jogával, a minisztérium gazdasági vezetése a Hungária Immobilia Kft.-t nem számolta fel, illetve abból nem lépett ki, és az L. A. Holding Kft.-vel sem szüntette meg a kapcsolatot. Sőt: a Hungária Immobilia Kft. a honvédségi olajtározók hasznosításának megtervezésére kapott megbízást.
Ennek keretében az L. A. Holding az Olajtározó Rt.-n keresztül megszerezhette volna a honvédség ócsai, hetényegyházai, felcsúti, tarnaszentmiklósi, recski, ófehértói és mezőkövesdi tárolóit (223 419 köbméter). A Miller Oil Bt. úgy került a projektbe, hogy a HM tisztjeivel kapcsolatban álló és az MSZP-hez közeli személyek a tervezett IFOR-szállításokhoz egy működő olajcéget kerestek, Molnár László pedig eladni készült a Miller (Molnár) Oil Bt-t. A Miller Oil Bt. képviselőjeként már Tompa Béla professzor, vállalkozó jelent meg az L. A. Holdinggal és az -- IFOR-nak szállító -- amerikai vevővel kötött szerződésekben. Tompa Béla cégei az MSZP I. kerületi irodájában működtek. A Miller Oil Bt. az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumtól már az L. A. Holding Kft.-vel kötött szindikátusi szerződésre és a HM által támogatott IFOR-szállításokra hivatkozva kapott export-import engedélyeket.
A HM részéről Janza Károly tábornok, a HM akkori helyettes államtitkára levelezett a hasznosítás ügyében. Ha a Hungária Immobilia Kft. tanulmánya megvalósul, akkor a "hasznosítás" azt jelenti: a honvédség olajtartályai áttételesen az L. A. Holding Kft. tulajdonosaihoz kerülnek, s a bevételből részesedhet a HM. Miután az üzlet nem valósult meg, a Hungária Immobilia Kft. tulajdonosai az Olajtározó Rt. ötletéért (a megrendelt tanulmányért) 674 millió forintot követeltek a HM-től. Ez az összeg a mostani perben kamataival együtt már másfél milliárd forintra emelkedett.
A "projekt" azon bukott meg, hogy Keleti György, az akkori miniszter, nem írta alá az Olajtározó Rt. megalapítására és az olajtározók "hasznosítására" vonatkozó javaslatokat. Álláspontja -- néhány tábornok elképzelésével szemben -- az volt: a honvédség feladata nem az, hogy vállalkozzon, hanem az, hogy a hazát védje. A miniszter a Hungária Immobilia Kft. (L. A. Holding Kft.) javaslatát nem támogatta. Fehér József, a HM akkori közigazgatási államtitkára szerint nem tudtak az L. A. Holding Miller Oil Bt.-vel kötött háttérszerződéseiről: amikor erre rákérdeztek, a civil és katonai érintettek azt egyaránt tagadták.
Az L. A. Holding Kft. követelésével kapcsolatban a volt államtitkár elmondta: a megbízás ingyenes volt, mert a honvédség kisebbségi tulajdonosa volt a Hungária Immobilia Kft.-nek, ezért érdekelt volt az olajtárolók hasznosításából származó gazdasági eredményben. A HM a cég költségeinek megtérítését sohasem vitatta. Annak összege azonban nem lehet másfél millárd forint, különösen azután, hogy a Hungária Immobilia Kft. alig tudott elfogadható számlákat bemutatni (javaslata lényegében az Olajtározó Rt. létrehozására irányult, s a tanulmány elkészítése nem lehetett nagyon költségigényes).
A Legfelsőbb Bíróság (LB) ítélete azon alapult, hogy a megbízási szerződés létrejöttét egyik fél sem vitatta, ilyen esetben pedig -- ha a felek másként nem állapodnak meg -- a megbízó díjfizetésre kötelezett. A HM arra hivatkozik, hogy a szerződésben megbízási díj nem szerepelt, de a bíróság szerint nem tudta bizonyítani, hogy a felkérés ingyenes. Az LB kedden a követelés jogosságáról döntött, de az összeg nagyságáról nem határozott (arról egy másik perben ítélkeznek). Ám a bíróság szerint annak várható összege a költségekhez viszonyul, és nem pótolhatja a meghiúsult olajügy elmaradt bevételét, valamint az IFOR-szállítás létrejötte esetére beígért részesedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.