Egyelőre sem a Külügy-, sem az Igazságügyi Minisztérium (IM) nem tud felvilágosítást adni arról, hogy a Strasbourgban menedékjogot kérelmező zámolyi romák csakugyan megkapják-e a menekültstátust vagy sem, illetve hogy menekültstátust kapnak-e a kérelmezők, avagy ideiglenes letelepedési engedélyt. A francia nagykövetség és a párizsi magyar képviselet sem tud semmi biztosat. Elsőnek az érintetteket fogják hivatalosan értesíteni, de most még a strasbourgi romák képviselője, Krasznai József sem ismeri a francia hivatal álláspontját.
Addig nem is születhet kormányzati állásfoglalás az eset kapcsán, amíg nem ismeretes a döntés és annak indoklása -- fogalmazott Hende Csaba, az IM politikai államtitkára. Jóllehet a francia nagykövetség az utóbbi időben kétségtelenül aktívabban érdeklődött a tárcánál a romák magyarországi helyzetét illetően, a konkrét ügy nem került szóba -- mondta az államtitkár. Magyarország olyan demokratikus jogállam, amely a kisebbségek védelmét biztosítja és garantálja -- tette hozzá.
Elképzelhető, hogy a francia menekültügyi hatóság csakugyan meghozta a zámolyiak számára a pozitív döntést. Engem nem kerestek meg annak ellenére sem, hogy pár hónapja benyújtottam a tanúk vallomására alapozott tényfeltáró beadványomat -- mondta lapunknak Monostory Attila. Mint ismeretes, az ügyvéd az Európa Tanács Migrációs Bizottságához és a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához azzal a céllal nyújtotta be ellenbeadványát még tavaly, hogy a zámolyiak kérelmét vegyék le a napirendről, mert feltételezhetően Strasbourgban tartózkodik az egész ügyet kirobbantó, gyilkossággal végződő csoportos garázdaság két gyanúsítottja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.