BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Arnold segítette a titkos nyomozást

Arnold Mihály, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) parancsnoka tudott a Tüske Péter őrnagy elleni titkos nyomozásról, és segítette a felderítést. Az altábornagy elmondása szerint ez kizárja, hogy a VPOP jelenlegi vezetői támogatták volna a visszaéléssel gyanúsított, majd bűncselekmény hiányában felmentett vámtisztet.

A "Tisztek, akik nyomozni kezdtek" aláírással a VPOP jelenlegi és volt vezetői ellen korrupciós vádakat megfogalmazó anyag készült (VG, 2000. január 3.). Az olajbizottság elnökének, Pallag Lászlónak címzett irat szerint a halasztott vámfizetéssel kapcsolatos visszaéléseket Tüske Péter őrnagy segítette elő, akit ebben a VPOP jelenlegi és volt vezetői támogattak.
Lapunk információi szerint a dokumentumban valós tények keverednek hamis állításokkal. Bencze József tábornok például akkor került a vámszervekhez, miután Tüske Pétert már szabadlábra helyezték, ezért azokban az ügyekben, amelyekkel kapcsolatban Tüskét meggyanúsították, nem segíthette az őrnagyot. Arnold Mihály szintén nem adhatott "hátszelet", ahogy a dokumentum állítja, mivel a Tüske Péter elleni titkos nyomozás a tudtával zajlott, s a felderítést maga is segítette. Sándor István (Papa) alezredes olajbizottság előtt tett vallomása sem pontos: állítása szerint Tüske Péter karácsony előtt azzal fenyegetőzött, ha nem engedik szabadon, magas beosztású vezetőkre tesz vallomást. Ehhez képest Tüske Pétert csak 110 nap múlva helyezték szabadlábra. A volt vámtiszt vezetőinek azt mondta, minden fordítva történt: neki ajánlották fel, hogy hazamehet, ha Arnold Mihály ellen vall.
Balogh György, a VPOP volt vezetője viszont az általunk megismert dokumentumok szerint valóban igyekezett "kijárni" kedvezményeket az olajmaffiának. Szalka János, Balogh egykori titkárságvezetője szerepéről nincsenek információink. A Tüske Péter ellen bűncselekmény hiányában lezárt nyomozás felülvizsgálatát elrendelte a Legfőbb Ügyészség. Arnold Mihály lapunknak úgy nyilatkozott: az ügy tisztázásában érdekeltek. Ezért adták át a névtelen "tisztek" anyagát a legfőbb ügyésznek és a rendvédelmi szerveknek, hogy vizsgálat erősítse meg érintetlenségüket az olajügyekben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.