Továbbra sem tisztult a kisgazdák belviszálya nyomán zavarossá vált kép. Azt azonban a Torgyán József által felfüggesztett budapesti elnökség példája alapján nehéz elképzelni, hogy bármelyik -- az országos nagygyűlés összehívásában kulcsszerepet játszó -- megyei elnökség a pártelnök akaratával szembehelyezkedve aláírna egy a nagygyűlés összehívását szorgalmazó kezdeményezést. Az elnökségek helyzetét elbizonytalanítja, hogy bár a hatályos pártalkotmány rendelkezései szerint sorsukról csak az őket megválasztó megyei választmányok dönthetnek, egy az alapszabályba át nem vezetett országos nagygyűlési határozat erre a pártelnöknek is lehetőséget ad. Ez utóbbi kimondja: ahol az FKGP szervezettsége nem éri el a száz százalékot, az elnök szükség esetén megváltoztathatja a megyei vezetés személyi összetételét.
Csúcs László szerint el kell indítani egy aláírásgyűjtést, melynek a pártalkotmány módosítását kell megcéloznia, hogy azzal lehetővé váljon az FKGP "torgyántalanítása". A pártalkotmány-módosítás kulcspontjának Csúcs László a titkos szavazás bevezetését tartja, "ezzel sok rokkant gerincű kisgazda felegyenesedhetne". Arról, hogy ezt az akciót kik készítik elő, nem nyilatkozott a politikus.
Nincs helye ilyen kezdeményezésnek -- mondta ugyanakkor lapunknak Bánk Attila. Az FKGP frakcióvezetője szerint az alapszabály hatályos szövege "sem ad lehetőséget ilyen akciókra".
A pártalkotmány -- amelynek módosításához kétharmados többség kell -- szerint az országos nagygyűlés az országos vezetőségből, a megyék elnökségéből, az országgyűlési képviselőkből és a helyi szervezetek elnökeiből áll. A nagygyűlést tagjai egyharmadának írásbeli kérésére az elnök köteles 15 napon belül összehívni. Ez a fórum nem dönthet személyi kérdésről. Ugyanakkor tagjai kétharmadának szavazatával bizalmatlansági indítványt fogadhat el, melyet ez esetben az arról dönteni jogosult nagyválasztmányhoz továbbít. Torgyán Józsefet csak az országos vezetőségből és a megyei választmányok küldötteiből álló nagyválasztmány jogosult leváltani. E testületet azonban a pártelnök hívja össze, erre kötelezettsége csak az országgyűlési választások eredményeinek nyilvánosságra hozatalát követő 60, illetve a nagygyűlés által elfogadott bizalmatlansági indítvány esetén 30 napon belül van.
Elképzelhetetlennek tartom, hogy az elnökségi tagok bármelyike Csúcs László kezdeményezése mellé álljon -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Gyimóthy Géza. Az FKGP alelnöke szerint "vidéken sem ebben gondolkodnak".
Azzal, hogy Lányi Zsolt lemondott tisztségeiről, elhatárolódott Torgyán József politikájától, s elkötelezte magát a radikális fordulat mellett -- állította Csúcs László. Hozzátette: Lányi Zsolt meghatározó személyiség, akit a tagság, a koalíciós partner és a nemzetközi közvélemény is elfogad, s alkalmas lehet a Torgyán József utáni időszak irányítására. Nem foglalkozom a Csúcs-féle akcióval, s nem kívánom a párt egységét megbolygatni -- hangsúlyozta Lányi Zsolt. Miközben nem sok esélyt lát arra, hogy ne Torgyán József maradjon az FKGP elnöke, hozzátette: "Az lesz az elnök, akit a választmány megválaszt. Alternatívát jelenthet az én személyem is, igaz, csak két évre, de lehet más alkalmas, becsületes kisgazda is". Lányi Zsolt elmondta még, hogy jó a kapcsolata a pártelnökkel, nem miatta mondott le elnökségi tagságáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.