BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Házasság hozomány nélkül

Úgy tűnik, az egyetemi vezetők többsége egyetért Szendrő Péternek, a Gödöllői Szent István Egyetem rektorának azzal a felvetésével, miszerint 10-15 milliárd forintos "konszolidációs alapra" van szükségük az integrált felsőoktatási intézményeknek. Pálinkás József, az oktatási tárca politikai államtikára inkább a normatív finaszírozásban megjelenő fejlesztési támogatásban látja az intézmények megerősödésének egyik módját.

Nem konszolidációs, hanem fejlesztési alapra van szükségük az integrált felsőoktatási intézményeknek -- reagált a konszolidációs alapról szóló felvetésre (VG, 2000. december 28.) Pálinkás József. A politikai államtitkár Úgy véli: az integráció könnyebb helyzetbe hozta az intézményeket; egy nagyobb intézménynek nagyobb lehetősége van arra, hogy kövesse a munkaerőpiac által indukált képzési kereslet változásait; az ezzel járó személyi problémák pedig csakis az integrált intézmények belügye, amit helyben kell és szabad orvosolni.
Az államtitkár elismeri: az egyetemek zavartalan működéséhez a fejlesztési alapok bővítésére van szükség, amit például azzal lehetne elérni, ha a normatív finanszírozás egy része fejlesztési támogatás lenne. Mint mondta, a minőségi-szakmai képzés egyik alapfeltétele, hogy milyen kollégiumi, előadótermi, könyvtári, informatikai, műszerezettségi háttérrel rendelkeznek az intézmények, és ebből a szempontból sosem elegendő a rendelkezésre álló forrás, még akkor sem, ha a költségvetésből így is több mint 10 milliárd forint jut intézményi beruházásra.
A legnagyobb gond abból fakad -- állította lapunknak Klinghammer István, az ELTE rektora --, hogy az integráció következtében többségében olyan intézmények léptek házasságra, amelyeknek nem volt "hozománya", és ebben az esetben az államnak kellene támogatnia az integrált intézményeket. A "konszolidáció" elnevezést helyénvalónak tartja az ELTE rektora, hiszen mint fogalmaz: ez a konszolidáció nem azonos azzal, amikor az állam elengedi az MTV vagy a MÁV köztartozásait, hanem abban segítene, hogy a felsőfokú intézmények megvalósíthassák az integrációval járó feladatokat, mint amilyen az egységes jogi, informatikai, könyvtári, tanulmányi, hallgatói, kollégiumi rendszerek kialakítása, a hallgatói kredit bevezetése.
Hasonlóan érvel Fésüs László, a Debreceni Egyetem (DE) rektora is. A DE csak az integrációval járó egységes gazdasági rendszer kidolgozásához -- bár az egyetem kapott hozzá állami támogatást -- több mint 100 millió forintot saját forrásából biztosított; annak befejezéséhez azonban további minisztériumi forrásra lesz szükség.
Kóbor Gyula, a Pécsi Tudományegyetem főtitkára szerint a normatív támogatás átszervezése, bővítése valóban megoldást jelenthet az egyetemeknek az integráció megerősítésében, de nem általános forrásátcsoportosításra, hanem kifejezetten feladatorientált céltámogatásra van szükség. Klinghammer István felvetette: ha az intézmények összeírnák, milyen feladatra mennyi forrásra van szükségük, és az igényeket a Magyar Rektori Konferencia ülésén egyeztetnék, letisztáznák, az egyetemek nagyobb eséllyel fordulhatnának az államhoz támogatásért. Fésüs László ugyanakkor kitért arra is, hogy a kétéves költségvetési tervben nincs olyan fejezet, ami egy konszolidációs alap háttérforrása lehetne, így nem lát esélyt arra, hogy 2003 előtt hozzájuthatnának az intézmények ilyen "konszolidációs" forráshoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.