A nemzetbiztonsági szolgálatoknak és a bűnüldöző hatóságoknak a választások közeledtével fokozottan kell figyelniük arra, hogy tapasztalható-e a szervezett bűnözés részéről olyan törekvés, amely a választásokhoz nyújtott támogatás révén szerezhető politikai befolyásra irányul. A lapunknak nyilatkozó, a szervezett bűnözést ismerő vezető beosztású szakértők szerint e veszély jelenleg Magyarországon kicsi. A 386 országgyűlési helyre több ezer jelölt van, az érintettek "átvilágítása", személyi vizsgálata még abban az esetben is problémát okozna, ha ezt nem tiltaná kifejezetten a törvény. A hatóságok tehát pártokat, képviselőket nem figyelnek, azonban a "másik oldal" törekvéseit -- ha van ilyen -- jelzik nekik.
A szervezett bűnözésnek a pártok választási támogatásába való bekapcsolódására még nem volt ugyan ismertté vált példa Magyarországon, ám a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter, Demeter Ervin korábban a Világgazdaságnak elmondta: évente tízes nagyságrendű esetben fordul elő, hogy a szolgálatok figyelmeztetnek egy politikust, állami döntéshozót, hogy egy adott rendezvényre, társaságba "nem tanácsos" elmennie. Volt olyan eset is, amikor politikust figyelmeztettek arra: olyan üzleti lépésre készül, amelyben partnerei kétes ügyekben érintettek.
A szervezett bűnözés esetleges politikai törekvéseit megkönnyíthetik a pártfinanszírozással, kampányköltségekkel kapcsolatos hazai jogszabályok hiányosságai. Az Állami Számvevőszék nemrégiben hívta fel a figyelmet arra: a jelenlegi törvények nem garantálják a választási kampánypénzek eredetének és felhasználásának átláthatóságát; a pártok gazdálkodása nem ellenőrizhető érdemben. Ez pedig még az ÁSZ megfogalmazása szerint is korrupciós lehetőséget rejt magában.
Könnyebb a jogszabályok megalkotását a törvényhozáson belül megakadályozni, mint a már elfogadott -- esetleg éppen a szervezett bűnözés elleni -- törvények végrehajtását az államigazgatás szereplőinek korrumpálásával megakadályozni -- a nemzetközi szakirodalom szerint a szervezett bűnözés egy adott fejlettségi szint után minden országban eljutott erre a felismerésre. Mint Kránitz Mariann kriminológus, a OKKRI Transparency International magyarországi tagozatának alelnöke elmondta, több fejlett országban is -- így az Egyesült Államokban vagy Olaszországban -- rendre nyilvánosságra kerülnek olyan esetek, miszerint a képviselők parlamenti pozíciójukat legalábbis kétes anyagi támogatás révén szerezték meg. A legutóbbi, jelentős visszhangot kiváltó ügyben a magyar hatóságok fogták el és adták ki Oroszországnak az emberölésre való felbujtással és pénzmosással gyanúsított krasznojarszki vállalkozót, Anatolij Bikovot. Bikov korábban Vlagyimir Zsirinovszkij mögött a második helyen szerepelt a Liberális Demokrata Párt (LDP) választási listáján, de az országos választási bizottság "hamis vagyonnyilatkozat" miatt törölte jelölését. A vállalkozó aktívan közreműkődőtt Alexander Lebegy elnökválasztási kampányában is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.