BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Módosulhat az egyszázalékos törvény

Az úgynevezett egyszázalékos törvény módosítását tervezi a Fidesz, hogy elkerülhetők legyenek a Gyermekrák Alapítvány körül kialakult helyzethez hasonló esetek. A tervezet lehetővé tenné, hogy a kiemelten közhasznú szervezetek -- szemben a jelenlegi három évvel -- már egyéves működés után jogosultak legyenek a személyi jövedelemadó egy százalékának gyűjtésére. Az MSZP és az SZDSZ még nem döntött a tervezet támogatásáról.

A Gyermekrák Alapítvány körül kialakult helyzethez hasonló esetek elkerülése céljából a Fidesz módosító indítványt készít, amellyel a kiemelten közhasznú szervezetek és a közalapítványok közötti esélyegyenlőség is megteremthető -- közölte Halász János, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Az úgynevezett egyszázalékos törvény megváltoztatásával a kiemelten közhasznú szervezetek ezentúl egy, a közhasznú szervezetek pedig két év után tarthatnának igényt a személyi jövedelemadó egy százalékára, míg a többi szervezet az eddigi szabályozásnak megfelelően hároméves működés után lehetne kedvezményezett.
Az MSZP-ben még nem született döntés a kezdeményezésről, de a Gyermekrák Alapítvány körül kialakult helyzet méltánytalansága miatt a tervezet pontos szövegének ismeretében a párt vélhetőleg támogatja majd az indítványt -- mondta Burány Sándor, a párt képviselője. Az SZDSZ már korábban kezdeményezte, hogy a problémára az Országgyűlés érintett albizottságai keressenek megoldást, amelyek ma egyeztetnek a kérdésben -- mondta Béki Gabriella szabad demokrata képviselő, aki szerint a párt ezt követően alakítja ki álláspontját a tervezettel kapcsolatban.
Bár a Gyermekrák Alapítvány az idén már hároméves lesz, a javaslat mégis közvetlenül érintheti, mert a törvénymódosítás várhatóan a folyamatban lévő ügyekre is kiterjed -- mondta Balogh István, az alapítvány elnöke. A Fővárosi Bíróság hétfői döntése ugyan hatályon kívül helyezte az APEH-nek azt a határozatát, amely szerint az alapítvány nem lett volna jogosult 1999-ben a felajánlásokra -- amiből 102 millió forint gyűlt össze --, de a 2000-ben felajánlott 134 millió forint sorsáról egyelőre nem született döntés. A lehetséges megoldások között szerepel, hogy a bíróság az Alkotmánybíróság állásfoglalását kéri ki az ügyben, mert jelenleg a működés megkezdését követő három évben csak a közalapítványok tarthatnak igényt az szja egy százalékára, azonban -- Balogh István szerint -- a kiemelten közhasznú szervezetek szintén állami és önkormányzati feladatokat látnak el, ezért jogosultak az egyszázalékos felajánlások gyűjtésére.
Még nem érkezett meg az adóhivatalhoz a Fővárosi Bíróság keddi határozata. A dokumentum ismerete nélkül az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal nem dönt a későbbi lépésekről -- tájékoztatta a Világgazdaságot Burillák Attila, a APEH sajtószóvivője. Ha a bíróság végzése azt tartalmazza, hogy súlyos eljárási hiba történt, s ez a peres ügy végkifejletét is befolyásolja, akkor vélhetőleg fellebbezéssel él majd a hatóság -- tudtuk meg. Az APEH álláspontja szerint az alapítvány nem volt jogosult az 1999-ben befolyt személyi jövedelmadóból származó 102 millió forint adományra. Ezért jogosan fosztotta meg utólag a korábban már kiutalt pénzétől az alapítványt a hivatal. Az APEH szerint ezt az álláspontot a Pénzügyminisztérium is megerősítette korábbi határozatában.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.