BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adatbankba kerülnek a DNS-minták

A rendőrség közbeszerzési eljárást ír ki a bűnözőktől vett DNS-mintákból az idén létrehozandó központi adatbank technikai feltételeit biztosító cég vagy állami intézmény kiválasztására. Az elkövetkező években ugrásszerűen javulhat a rendőrségi munka eredményessége azoknál a bűncselekményeknél, ahol az elkövető "biológiai" nyomot hagy maga után.

Az előzetes kalkulációk szerint évi 300-350 millió forintos költségvetéssel működhet a Magyarországon várhatóan az idén kialakítandó központi DNS-adatbank, amelynek létrehozását a bűnügyi nyilvántartási törvény is előírja. Jenei Zoltán, az ORFK gazdasági főigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: a rendőrség közbeszerzési eljárást ír ki a bűnözői DNS-minták feldolgozásával megbízandó a cég vagy állami intézmény kiválasztására.
A jogszabály értelmében a rendőrségnek számos bűncselekmény-típusnál kötelező DNS-mintát biztosítania, s a folyamatosan gyarapodó adatbázis rendszerbe állítását követően várhatóan jelentősen csökken a bizonyítékok hiányában vagy az elkövető személyének ismeretlensége miatt, eredmény nélkül megszüntetett eljárások száma -- mondta Woller János, az ORFK Bűnügyi Szakértő és Kutatóintézetének igazságügyi szakértője. Az adatbank felállítását követően számos korábbi bűncselekmény elkövetőjének személyére is fény derülhet, s az adatbázis alkalmazása különösen eredményes lehet a sorozatban elkövetett bűncselekmények tetteseinek felderítésében, valamint a nemzetközi bűnözés elleni küzdelemben.
A várakozásokat támasztják alá a Nagy-Britanniában néhány éve elvégzett rendőrségi felmérések eredményei is, amelyek szerint azoknál a bűncselekmény-típusoknál, amelyeknél a DNS-vizsgálatok a leghatékonyabban felhasználhatók -- életellenes bűncselekmények, testi sértés, erőszakos közösülés, rablás, betöréses lopás --, a nyomozó szervek eredményessége közel 83 százalékos volt.
Évente megtöbbszöröződik azoknak a rendőrségi eljárásoknak a száma, amelyek során a nyomozó hatóságok DNS-vizsgálatokat használnak fel a bűncselekményt elkövető személy kilétének kiderítése érdekében. A módszer szinte százszázalékos sikerrel alkalmazható, ha a bűnöző valamilyen "biológiai" nyomot hagy maga után, s a rendőrségnek sikerül gyanúsítottat előállítania az ügyben.
Magyarországon tavaly 500 fölé emelkedett azoknak az ügyeknek a száma, amelyekben DNS-vizsgálatot alkalmaztak, s az idén akár kétezer eset kivizsgálása is megtörténhet -- mondta a kutatóintézet szakértője. Ennek szükségességét jelzi, hogy világszerte több olyan eset vált ismertté, amikor a bírósági ítélet meghozatala után, a DNS-vizsgálatok bevezetését követően derült ki, egyeseket ártatlanul ítéltek el pusztán szubjektív forrásból származó bizonyítékok -- például tanúvallomások -- alapján. Ilyen eset Magyarországon még nem fordult elő, de több olyan ügy volt, amikor a szubjektív és a tudományos módszereken alapuló bizonyítékok élesen szemben álltak egymással.
A kutatóintézetben tavaly adták át a vizsgálatok céljára több száz millió forintos beruházással létrehozott, korszerű laboratóriumot, amellyel országos szinten lehetővé vált a DNS-vizsgálati módszerek alkalmazása. A laboratórium technikai kapacitási feltételei még nem képesek minden igény kielégítésére, ezért -- Ferenczy László, az ORFK bűnügyi főigazgatója szerint -- további, legalább tízmilliós nagyságrendű beruházások esedékesek az intézménynél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.