BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Saját tubusból festenek

Nehezen lehet megjósolni azt, kiből lesz jó nevű művész, rajztanár vagy reklámszakember. A Képzőművészeti Egyetemen (KME) jelenleg 508 növendék tanulja a művészmesterséget. Közülük a legbiztosabb jövő elé az alkalmazott grafikusok néznek.

Évente közel száz képzőművész -- festő, szobrász, restaurátor -- fejezi be tanulmányait a KME-n, de hogy közülük ki marad művészi pályán, az sokszor csak az egyetemi évek után dől el. Az ezredforduló miatt ugyan bőven akad megrendelés köztéri Szent István- vagy Szent Imre-szoborra, ám nem mindenkiből lesz szobrász, és az sem biztos, hogy Magister Artium művészdiplomával bíró alkotót kérnek fel a munka elvégzésére.
A KME legfőbb célja a művészképzés, a hallgatók tehetségének kibontakoztatása -- mondta Szabados Árpád, az egyetem rektora. A hagyományos képzőművészeti képzést még mindig a festő, a szobrász és a képgrafikus szakok jelentik. A tervezőgrafika, díszlet és jelmeztervező szak, valamint a restaurátorképzés már az iparművészet felé hajlik, pár évvel ezelőtt pedig beindult az intermédia szak is. Közülük a festő szak a legnépszerűbb, és a jelentkezők által a legkeresettebb.
Szinte minden évben tízszeres a túljelentkezés. Ritkán fordul elő, hogy valakit az első nekifutásra vesznek fel. A felvételi során a jelentkezők körét áprilisban saját munkáik: rajzok, festmények, fotók alapján szűkítik, majd kéthetes felvételi procedúrán, az egyetem műtermeiben különböző feladatok elé állítva őket, kiválogatják a legtehetségesebbeket.
Az Oktatási Minisztérium hallgatói létszámnövelésének elve nem szerencsés a legköltségesebb képzést igénylő KME esetében. Amíg húsz évvel ezelőtt 150-en tanultak az egyetemen, addig jelenleg 508 diákot oktatnak. Az egyetem éves költségvetése közel 900 millió forint, amiből az állam 800 millióval veszi ki a részét. Fejlesztésekre általában pályázatokon (akár a tanárok által létrehozott alapítványokkal is) nyert pénzekkel nyílik lehetőség.
A húsz évvel ezelőtti állapotokhoz képest jelentősen kevesebb alapanyag jut egy-egy diákra. Az egyetem anyagbeszerzője a művészolajfestékeket saját hengerszékével, keverőgépével, tubusolójával állítja elő, így a művészellátó áraihoz képest közel 1000 forinttal olcsóbban juthatnak hozzá a hallgatók egy-egy tubus festékhez. A mester saját receptúrával készíti el a szobrászok mintázásához feltétlenül szükséges plasztilint is, amelyet amúgy Magyarországon senki nem gyárt, francia változata pedig hatszor annyiba, közel 2000 Ft-ba kerül csomagonként. A festő tanszék az 1999--2000-es tanévben 1,49 millió forint értékben használt el festékalapanyagokat. A 141 festő szakos hallgató 11 és 23 ezer forint értékben kapott a munkájához feltétlen szükséges anyagokból.
Az egyetem restaurátorképző intézetében a festő-, kő- és szoborrestaurátorok mellett levelező szakon tárgyrestaurátorokat is képeznek. Ez utóbbiak képzése a Nemzeti Múzeum kezdeményezésére indult. Az egyetem hallgatói délelőtt műteremgyakorlaton vesznek részt, az elméleti foglalkozás délután kezdődik. Délelőtti feladataik közé tartozik a modell utáni mintázás, rajzolás. (Egy aktmodell óránként 450 forintot kap az egyetemtől.)
A hallgatók munkáit szemeszterenként kiállítják az egyetem Andrássy úti főépületének Barcsay Termében, aulájában, az Epreskertben, illetve nyári gyakorlatuk után a tihanyi művésztelepen. Az iskolában készített alkotások szerzői jogával a hallgató és a tanára -- akit a diákok általában mesternek szólítanak -- együttesen rendelkezik.
Az egyetem befejeztével a művészek Magister Artium művészdiplomát kapnak, ami mellé szerezhetnek tanári oklevelet is, amennyiben a harmadik évfolyamtól a pedagógiai kurzusokat is teljesítik. A KME-n viszont csak az kaphat tanári oklevelet, aki művészi diplomát is szerez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.