A román fél közelmúltbeli sajtómegnyilatkozásai a szerződéses kapcsolatok megkérdőjelezéseként is értelmezhetőek, jóllehet a hivatalos és diplomáciai közlések nem erre utalnak -- jelentette ki még pénteken Martonyi János. A külügyminiszter annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy a szomszédos államokban élő magyarokról szóló, kedden elfogadott törvény kapcsán több kemény hangvételű kommentár hangzott el a szomszédos országok, elsősorban Románia és Szlovákia vezető politikusai részéről. Adrian Nastase román kormányfő például -- mint az előző számunkban jeleztük -- egyes kétoldalú szerződések felbontását is kilátásba helyezte.
Noha Martonyi János interjúját követően Ion Iliescu román államfő az 1996-os alapszerződés felfüggesztésének lehetőségét is felvetette, Horváth Gábor külügyi szóvivő megkeresésünkre csak annyit mondott: a külügyminiszter 20-ai és 22-ei nyilatkozatai az irányadóak minden, a státustörvénnyel kapcsolatos kérdésben. A szóvivő ugyanezzel a mondattal reagált arra a kérdésünkre is, várhatóak-e az ügyben bármilyen szinten konzultációk. A külügyminiszter MTI-nyilatkozatából ennek kapcsán az derült ki: a két külügyi vezető, Martonyi János és Mircea Geoana megbeszélésével összhangban a magyar fél megerősíti javaslatát, hogy mielőbb újítsák fel munkájukat az alapszerződés alapján létrehozott kormányközi vegyes bizottság kisebbségi és más szakbizottságai. Ion Iliescu egyébként vasárnap visszafogottabb hangon beszélt a kérdésről, mondván, reméli, Magyarország átgondolja, milyen következményekkel jár a státustörvény elfogadása, és végül "baráti megegyezésre lehet jutni".
Továbbra is bírálja a törvényt Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő. Legutóbbi kijelentései szerint a jogszabály nem felel meg az uniós jogi normáknak, de "Szlovákiát úgysem fogja érinteni", mivel a két és fél év múlva esedékes EU-csatlakozásig Magyarország aligha tudja érvényesíteni az abban foglaltakat. Dzurinda szombaton ugyanakkor kijelentette azt is: szóba sem jöhet, hogy a státustörvény miatt "felkorbácsolják a szenvedélyeket".
Új fejlemény egyébként, hogy a jugoszláv külügyminiszter is beállt a bírálatok megfogalmazói sorába. Goran Szvilanovics ugyanis a jugoszláv alkotmánnyal ellentétesnek mevezte a törvény több vonatkozását. Erre reagálva Józsa László, a Vajdasági Magyarok Szövetségének alelnöke azt mondta: a szövetség kész ismertetni, "elmagyarázni" a törvényt Jugoszláviában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.