BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitüntetik Teller Edét

Holnap elsőként kapja meg a Corvin-lánc kitüntetést Teller Ede, a világhírű atomfizikus. Az 1930-ban alapított kitüntetéssel annak első másfél évtizedében az államfő jutalmazta a tudományos-kulturális élet legkiemelkedőbb szaktekintélyeit. Miután egy tavaly februári törvénymódosítással "újraélesztették", a miniszterelnök dönthet az ellenzék által egyébként kifogásolt díj odaítéléséről.

Várhegyi Attila, a kultusztárca politikai államtitkára holnap nyújta át San Franciscóban Teller Edének az Orbán Viktor miniszterelnök által odaítélt Corvin-láncot. Augusztus második felében a világhírű atomfizikuson kívül még öten vehetik át a kitüntetést, ám kilétüket egyelőre titkolják. A díjat a tudomány és a művészet, valamint az oktatás és művelődés tizenkét kiemelkedő képviselője birtokolhatja egyidejűleg. A kitüntetésegyüttessel kapcsolatos érdekesség, hogy bár egyes hírek szerint a kormány eleve annak "újraélesztése" végett kezdeményezte a törvénymódosítást, tavaly augusztus 20-a alkalmával mégsem élt a lehetőséggel a miniszterelnök. Ennek következtében Teller Ede lesz a Corvin-lánc első birtokosa annak legújabb történetében.
Az MSZP már a tavaly februári törvénymódosítást megelőzően -- amelynek révén a Corvin-lánc, -koszorú és -díszjelvény újbóli alapításának és adományozásának jogát a miniszterelnök kapta -- élesen bírálta a díjak újbóli bevezetését, mondván, ezzel "a Horthy-korszak szellemisége köszön vissza". Lendvai Ildikó szocialista politikus lapunknak most úgy fogalmazott: vitán felül áll, hogy Teller Ede valóban méltó a díjra. Az azonban már kétséges, a Corvin-lánc méltó-e arra, hogy a neves atomfizikust tüntessék ki vele -- tette hozzá. Lendvai Ildikó szerint "nem feledhetjük, hogy Teller Ede abban a korszakban távozott Magyarországról, amikor a Corvin-díjakat bevezették".
Az 1930-ban, Horthy Miklós kormányzó által alapított és adományozott Corvin-lánccal, illetve a Corvin- kitüntetésegyüttes más darabjaival az 1944-gyel lezáruló korszak különböző szakterületeinek jeles képviselőit jutalmazták -- mondta el lapunk érdeklődésére Pandula Attila. Az ELTE oktatója úgy véli, a Corvin-kitüntetések nem voltak a szélsőjobboldali propaganda eszközei. A szellemi elit olyan neves szaktekintélyei kapták, mint Klebelsberg Kunó, Teleki Pál vagy Bartók Béla. A világháborút követően a Horthy-rendszer kitüntetésrendszere fokozatosan elhalt, jóllehet jogszabály útján sosem tiltották be a Corvin-kitüntetések adományozását, illetve használatát -- ismertette az ELTE oktatója.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.