BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kutatókból biotermelő vállalkozók lettek

Biotermékkel is meg kíván jelenni a piacon a juh-, borjú-, továbbá sertéstenyésztéssel és -feldolgozással foglalkozó bárdudvarnoki Kapos Ternero Húsipari Kft. -. tájékoztatta lapunkat Juhász Pál ügyvezető igazgató. A termékek előállítását segíti, hogy Somogyban és a Zselicségben több tíz ezer hektár ősgyepes legelő vár kihasználatlanul a juh- és a húsmarhatartásra.

A különleges hústermékeket előállító somogyi céget kilenc magánszemély 1992-ben hozta létre egymillió forint törzstőkével, ami azóta 18 millió forintra nőtt. A tőke nagyobb része három többségi tulajdonosé, köztük Juhász Pálé. Az alapítók többsége korábban a Kaposvári Egyetem elődjénél a kutatás-fejlesztésben dolgozott sikeresen. Céget elsősorban azért alapítottak, mert a fejlesztésre szánt külső megbízások és pénzek elapadtak. 1995-ben megszerezték a hetesi Vikár Szövetkezet vágóhídját, amit új technológiával szereltek fel, de az uniós előírásoknak, az exportjogosítványoknak csak az ezt követő hároméves fejlesztés után felelt meg a vágóhely. 10-12-féle juh-, 15-16-féle borjú- és tízféle sertésterméket állítanak elő.
Fő piacukra, Budapestre az áru 60-65 százalékát juttatják el.
A 36 fős cég éves árbevétele 2000-ben megközelítette az egymilliárd forintot, ami csaknem 30 százalékos növekedést takar. Ez évre 1,1 milliárdot várnak. A Kapos Ternero Kft. eddig minden évben nyereséges volt, de a jövedelem az elmúlt években csökkent. Az utóbbit döntően a kedvezőtlen húspiaci hatásoknak tudja be.
Sajnálatos .- mondta --, hogy még extra termékeik előállításának sem kedvez a szabályozás. Mint juhtenyésztéssel is foglalkozó vállalkozó, a Magyar Juhtenyésztő Szövetség elnökségének a tagja azt tartja, hogy az elmúlt években ebben a vertikumban -- ideértve a feldolgozást is -- megszűnt, illetve drasztikusan csökkett az eredményes termelés lehetősége. Ez döntően a szolgáltatások és a szakhatósági díjak növekedésével magyarázható. 1999-ben például csaknem 30, 2000-ben újabb 50 százalékkal nőttek csak ezek a költségek, viszont ezzel egy időben az értékesítésben érvényesült az árak letörésére irányuló verseny.
Bármelyik teher növekedését tekintve, ezek kedvezőtlen hatását csökkentendő, az államnak most már érdemben be kellene avatkoznia -- véli Juhász Pál.

Biotermékkel is meg kíván jelenni a piacon a juh-, borjú-, továbbá sertéstenyésztéssel és -feldolgozással foglalkozó bárdudvarnoki Kapos Ternero Húsipari Kft. -. tájékoztatta lapunkat Juhász Pál ügyvezető igazgató. A termékek előállítását segíti, hogy Somogyban és a Zselicségben több tíz ezer hektár ősgyepes legelő vár kihasználatlanul a juh- és a húsmarhatartásra. Fehér István-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.