A pályázat finisében a budapesti Bipolar információs irodán és a berlini Bipolar szervezőirodán személyes konzultációra is van mód, valamint telefonos tanácsadó szolgálat várja a kérdéseket a március 31-i leadási határidőig. A cél az, hogy a program 2006–2007-ben közös projektek támogatásával új lendületet adjon a német–magyar kulturális kapcsolatoknak. A Bipolar tavaly ősszel arra hívta fel a német és a magyar kulturális-művészeti élet szereplőit, hogy dolgozzanak ki, majd nyújtsanak be közös terveket, amelyekben a partnereket az eleven kulturális párbeszéd és a közös alkotás öröme hozza össze.
Tálasi Flóra, a berlini szervezőiroda programigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: a Bipolar szakmai zsűrije döntött a pályázathoz kapcsolódó utazási támogatásokról, a 160 beérkezett pályázatból kiválasztott 15 németet és 15 magyart, amelyek további kidolgozásához egyenként ezer euróval járult hozzá. A zsűri nemcsak az elképzelések színvonalát díjazta, hanem azt is figyelembe vette, kinek van nagyobb szüksége a támogatásra ahhoz, hogy esetleges partnereivel a koncepciót személyesen is egyeztetni tudja. Az utazások egy része már befejeződött.
A Bipolar az összesen kétmillió eurós támogatás elnyerésére a pályázati felhívásban három kiemelt témakört fogalmazott meg, ezek a következők: Az utópia jövője; Kollektív emlékezet és az emlékezés kultúrája; A normalitás utáni vágy. A pályázati témakörök nagy mozgásteret hagynak az egyéni értelmezésre, hogy az alkotások minél autentikusabbak lehessenek. Az utazási pályázatok tematikus eloszlása egyenletes volt, minden témakörhöz 45-50 projektterv kapcsolódott. Érdekes, hogy miközben a német társadalomra hosszú ideje jellemző a múlttal való szembenézés, ezúttal a német pályázók arányosan többet foglalkoztak utópikus témákkal, a magyar pályázatokban a múlt feldolgozása szerepelt nagyobb súllyal, mint a másik kettő.
Az első fordulóban sok tánc- és egyéb színházi koprodukció, valamint zenei, képzőművészeti és több művészeti terület elemeit ötvöző terv érkezett. Más területről (film, irodalom, médiaművészet) és néhány civil társadalmi, illetve társadalomtudományos határterületről is pályáztak. A Bipolar program szervezői tavaly október óta dolgoznak azon, hogy a potenciális érintettek körében ismertté tegyék a pályázási lehetőséget. A magyar- és németországi tájékoztató körutak során 450 fő élt a személyes konzultációs lehetőséggel is.
Az első fordulóban a pályázatok kétharmada Németországból érkezett. A német pályaművek nagyobb aránya a kortárs művészetből vagy kultúrából élők száma mellett a Bipolar németországi ismertségének tudható be. A Német Szövetségi Kulturális Alapítvány (Kulturstiftung des Bundes) a kortárs kulturális szféra egyik kiemelt támogatója és aktív alakítója, az alapítvány aktuális programjáról több ezer kulturális szakember rendszeresen tájékozódik. Az alapítvány évente mintegy 40 millió eurót költ kortárs művészeti és kulturális projektekre, ezen a területen ezzel az összeggel a legnagyobb európai alapítványnak számít. Az alapítvány az EU bővítése alkalmából fordult régiónk felé. Az utóbbi három évben forrásai egytizedét fordította kelet-európai vonatkozású programokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.