Aki ősztől a korábbihoz hasonló színvonalon szeretne élni, annak plusz bevételi források után kell néznie, ugyanis az előrejelzések szerint az év hátralevő részében és jövőre további áremelésekre kell számítanunk. A másik megoldás, hogy ismét össze kell húzni a nadrágszíjat.
Az aszály is drágította az élelmiszereket
Szeptembertől elsősorban az élelmiszerek ára lett magasabb. A kenyér drágítását már az aratás idején jelezték a pékek. Mivel kevés búza termett, ezért a malmok legalább 30-40 százalékkal megemelték a liszt árát, ami magával húzta a kenyérét is. A termékeknél fokozatosan bevezetett áremelkedés mintegy húszszázalékos. Az idei gabonatermés azonban nem csak a pékáruk árára vannak kihatással, a takarmánynövények drágulása fokozatosan megjelenik az állati eredetű élelmiszeripari termékek árában is. A nyár végén egyszer már drágult a baromfihús, az ősz folyamán fokozatos emelkedésre lehet számítani a sertés- és a marhahús esetében is. A folyamatot csak némileg lassítja, hogy a multinacionális áruházláncok meglehetősen nagy mérséklő hatású nyomást gyakorolnak a húsféleségek értékesítési árára.
Valószínűleg az édesség sem lesz olcsóbb
Augusztusban 5-7 százalékkal drágult a tej, de az aszály miatt még 10-15 százalékos áremelkedésre lehet számítani az idén. Nem csak nálunk, hanem egész Európában is, ezért nem lehet bízni az olcsóbb import kedvező hatásában sem. A prognózis szerint karácsonyra a világ legtöbb pontján felmegy majd a csoki ára, amelynek tarifája elsősorban a tej várható árának alakulása függvényében változik majd. Néhány hónapon belül ismét emelkedhet a tojás ára 10-15 százalékkal – állítják a termelők. A takarmány árának további növekedése miatt a jelenlegi 30 forint helyett 35-38 forintért lehet majd hozzájutni a tojás darabjához. Ha a termelési költségek növekedése nem áll meg, akkor egyes vélemények szerint jövő nyárra akár 50 forintot is elérheti a tojás fogyasztói ára.
Húsz százalékot jósolnak a borok esetében
Szakmai tapasztalatok szerint megközelítőleg 25-30 százalékkal emelkedett a szőlő felvásárlási ára, ami a boroknál 20 százalékos árnövekedést is eredményezhet. Ugyanis 1 liter bor elkészítéséhez körülbelül 1,5 kilogramm szőlőre van szükség, vagyis, ha a szőlő többe kerül 25-30 százalékkal, akkor a bor ára is várhatóan 20 százalékkal emelkedik. A dohányosoknak szeptember 1-jétől minimum 2,7 százalékkal kell többet fizetniük a cigarettaféleségekért, ugyanis ettől a dátumtól ennyivel emelkedett a dohánytermékek jövedéki adója.
A lakásfenntartás egyes tételei is emelkednek
Míg szeptember elején elsősorban az élelmiszerek drágulását jelezték a szakemberek, a lakosság most inkább a havi számláinak alakulása miatt gondolhatja újra a családi költségvetést. A víziközművek rossz állapota miatt az országos prognózis szerint egyes helyeken másfélszeresére, sőt akár kétszeresére emelkedhet a vízdíj. A tarifa alakulása annak függvénye, hogy hol milyen beruházásokat kell a hálózatban elvégezni.
Ezzel kapcsolatos információ, hogy a Pécsi Vízmű Zrt. szolgáltatási területén nem kell ilyen drasztikus drágulástól tartani, mert az itteni tarifák már magukba foglalják a karbantartás költségeit. Amint az Energia 2007 konferencián elhangzott, a villanyáram díja is nagymértékben nőhet. A gazdasági tárca szakértői szerint ez azért valószínű, mert az európai tőzsdéken is emelkednek az árak (körülbelül ötven százalékkal), és ez a drágulás nem áll meg az országhatárnál. Az áram és a gáz esetében is mintegy tízszázalékos drágulásról beszélnek a lakosság esetében.
A fűtés ára lehet a legnagyobb kiadás
Napjainkra idehaza olyannyira elterjed a földgáz használata, hogy a hazai lakások csaknem 70 százalékát gázzal fűtik. A légnemű energiahordozó hódítása annak a következménye, hogy a földgáz viszonylag olcsó és tiszta fűtőanyag, nem igényel tárolóhelyet, és használata jól automatizálható. A gázfűtés alkalmazása – a legmagasabb kormányzati ártámogatást figyelembe véve – az átlag méretű, 52 négyzetméteres lakásoknál évente hozzávetőleg 111 ezer forint kiadással jár, miközben az állami kompenzáció nélkül a költségszint eléri a 184 ezer forintot is.
A második legkedveltebb hőforrás a távfűtés, ezt a hazai háztatások 17,1 százaléka veszi igénybe. A vezetékes hő ára településeként eltérő. A legdrágább kategóriába tartozó, állami támogatás nélküli központi fűtés évi átlagban 210 ezer forintot visz el a családi kasszából, a legkisebb mértékű kompenzációt igénybe véve a távhő megvásárlása évi 172 ezer forint körüli összeget igényel, míg a legnagyobb mértékű állami hozzájárulással számolva a távhő beszerzése egy esztendőre vetítve 126 ezer forintos kiadást jelent egy átlagos háztartásnak.
Az összes többi tüzelési mód, például a fa- és szénfűtés, az elektromos kályha, vagy a tüzelőolaj használatának aránya nem éri el hazánkban a 15 százalékot. Egy átlagos méretű lakást palackos PB-gázzal 485 ezer forintért lehet egy szezonon át fűteni, ugyanerre a tüzelőolaj használata esetén 459 ezer forintot, áram igénybevétele esetén 318 ezer forintot, a fatüzelés esetében 135 ezer forintot, a barnaszén esetében pedig 109 ezer forintot kell költeni. A tűzifa és a szén ára átlagosan 15-25 százalék között drágult az elmúlt egy évben.
Várhatóan többe kerül majd az autózás is
A második negyedévtől folyamatosan magasak a hazai üzemanyagárak. Sajnálatos módon az év hátralévő részében sem lehet kedvező fordulatot várni. Szerdán újra két forinttal emelte a Mol a gázolaj és a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát. A hazai olajipari cég legutóbb augusztus 27-én változtatott a benzin árán, akkor bruttó 3 forinttal emelte (míg a gázolajét 2 forinttal). A mostani emeléssel a benzin átlagára 292 forint, míg a gázolajé 262 körül alakul. A kutaknál azonban 10-15 forint különbséget is tapasztalhatnak az autósok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.