BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bukik-e a kormány? "Lealázza" a Fidesz az MSZP-t, ha most lenne a voksolás

Az őszi politikai szezonnyitány kezdetén gyakorlatilag ugyanúgy állnak a pártok, mint ahogy az év elején is álltak, bár az SZDSZ kiválása a kormánykoalícióból kissé megbolygatta a pártok támogatottságát - közölte januári és augusztusi felmérései alapján a Marketing Centrum hétfőn.- idézi a távirati irodát a stop.hu.

 Az augusztus közepén készült felmérés szerint a Fidesz "nagyon nagy fölénnyel nyerné" a parlamenti választást, ha "most vasárnap" lennének a választások.

A pártválasztók körében 55 százalék a Fidesz támogatottsága, "és ez akár kétharmadnál nagyobb mandátumtöbbséghez is elég lehetne, ha az MSZP jelenleg 29 százalékra becsülhető támogatottsága a valódi választáson is jóval 33 százalék alatt marad" - írta a közvélemény-kutatás eredményéről a cég.

Hozzátették: a Fidesz kétharmados többsége azonban nem kis részben azon is múlik, hogy miként szerepelnek majd a választáson a kisebb pártok.

Az MDF esetében most is valószínűnek látszik az öt százalék fölötti eredmény, az SZDSZ esetében viszont jelenleg az a valószínűbb, hogy nem érnék el az öt százalékot - írták.

Hozzátették: a parlamenten kívüli pártoknál minimális esély sem látszik az ötszázalékos küszöb átlépésére.

A Marketing Centrum januári felmérése szerint a Fidesz támogatottsága a megkérdezettek körében 38 százalék, az MSZP-é 23 százalék, az SZDSZ-é 3, az MDF-é 4 százalék volt. Augusztusban a megkérdezettek 41 százaléka a Fideszt, 22 az MSZP-t, 3 az SZDSZ-t, 5 az MDF-et támogatta.

A Marketing Centrum szerint a közvélemény tisztában van azzal, hogy "a szokásosnál is izgalmasabb politikai szezon várható", amelyben fontos politikai és gazdasági kérdések kerülnek majd napirendre.

 A megkérdezettek 25 százaléka számára az a legfontosabb kérdés, hogy "bukik-e a kormány, lesz-e előrehozott választás". A többséget viszont ennél jobban izgatja, hogy "felgyorsul-e a gazdasági növekedés", vagy az hogy "lesz-e adócsökkentés", illetve az, hogy elfogadja-e a parlament a 2009-es költségvetést - olvasható a Marketing Centrum közleményében.

 A felmérés szerint az adócsökkentést illetően "csaknem konszenzusszerű az egyetértés: a megkérdezettek 83 százaléka szeretné, ha lenne". Megjegyezték: "az előre hozott választás viszont teljesen megosztja a közvéleményt, noha sokan vannak, akik nem szeretnék (50 százalék; szeretné: 25 százalék; mindegy, nem tudja: 25 százalék), ha 2010-ig Gyurcsány Ferenc maradna a miniszterelnök".

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.