BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Íme Bajnaiék első törvényjavaslata - Félszáz államtitkár dolgozik a miniszterelnöknek

Akár már májustól csökkenhet a miniszterek alapilletménye 15 százalékkal. A Bajnai-kormány benyújtotta az első törvényjavaslatát, amellyel a kormány azt kívánja demonstrálni, hogy a takarékosságot saját magán kezdi.

Molnár Csaba kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a kabinet azt kezdeményezi, hogy hétfőn házszabálytól való eléréssel, sürgősséggel tárgyalják és fogadják el a előterjesztést. A törvényjavaslat indoklásából kiderül: a kormány célja, hogy csökkenjenek az állami vezetők juttatásai - idézi a BAMA a távirati irodát. 

A javaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse. A törvény indoklása szerint ez a megoldás azt szolgálja, hogy a független alkotmányos szervek miniszteri illetményre jogosult tisztségviselőinek illetménye ne csökkenjen, az ugyanis arra teremtene veszélyes precedenst, hogy az Országgyűlés a még tőle is független közjogi tisztségviselőkre az illetményük meghatározásán keresztül gyakorol nyomást.

Az előterjesztés másik eleme szerint az állami vezetők nem válthatják ki pénzben ki nem vett szabadságukat, ha hatáskörgyakorlásuk megszűnésétől számított harminc napon belül ismét állami vezetővé választják őket.

A harmadik rendelkezés arról szól, hogy a jövőben a miniszterelnök, a miniszter és az államtitkár nem lesz jogosult jubileumi jutalomra, ez a juttatás csak a szakállamtitkárok esetében marad fenn. Az MTI információi szerint hétfőn dől el, hogy a Fidesz hozzájárul-e házszabálytól való eltéréshez.

Az ellenzéki párt azt kéri, hogy a parlament tűzze napirendre azt a 2006-ban benyújtott törvényjavaslatát, amely kezdeményezi: a 2002-es szintre állítsák vissza a miniszterek, államtitkárok, szakállamtitkárok fizetését. A kormányfő saját hatáskörben dönthet arról, hogy az államtitkárok, szakállamtitkárok fizetését maximum 30 százalékkal eltérítse, ehhez nem kell törvénymódosítás - mondta Molnár Csaba csütörtökön.

Csaknem félszáz szakállamtitkár segíti a Bajnai-kormány minisztériumainak  munkáját, közülük legtöbben, nyolcan a Miniszterelnöki Hivatalban  (MeH) dolgoznak - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent  dokumentumokból.

A Magyar Köztársaság hivatalos lapjának kedden és szerdán megjelent számai alapján a Miniszterelnöki Hivatalba eddig nyolc  szakállamtitkárt nevezett ki Bajnai Gordon miniszterelnök.

A kancellárián két szakállamtitkár, Kisfaludy Zoltán és Tarcsi  Gyula kivételével megtartották beosztásukat hárman, Banai Károly,  Gémesi Ferenc és Bódi Gábor. Hozzájuk öt új szakállamtitkár, Fadgyas  Gábor, Kiss Ambrus, Makszin Péter, Hegedüs Dóra és Csáky Bernadett  csatlakozott.

Molnár Csaba kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányszóvivői  tájékoztatón azt mondta, a szakállamtitkárok kinevezésének még  nincsen vége.

A minisztériumokba 41 szakállamtitkárt nevezett ki a  miniszterelnök a Magyar Közlöny legutóbbi száma szerint. A  Gyurcsány-kormány 44 szakállamtitkára közül kilencen nem  folytathatják munkájukat.

Bajnai Gordon nyolc új embert is kinevezett, így összesen 41  szakállamtitkára van a kormánynak, úgy, hogy néhány posztot nem  töltöttek be.

A földművelésügyi és a egészségügyi tárcánál minden korábbi  szakállamtitkár folytathatja munkáját. Ezen a poszton a legnagyobb  arányú cserét a szociális tárca hajtotta végre: a szakállamtitkárból  lett Herczog László miniszter mellett a négy szakállamtitkárból csak  ketten őrizték meg posztjukat.

Nem folytatja a munkáját az Igazságügyi és Rendészeti  Minisztérium büntetőpolitikai szakállamtitkára, Gönczöl Katalin.  Stockholmi nagykövet lesz a Külügyminisztérium szakállamtitkára,  Szentiványi Gábor.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium korábbi államtitkára,  Csák Ferenc szakállamtitkárként folytatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.