BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Száműznék a Centrumot, 2011-től egységes lehet a parkolás Budapesten

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Két kerületben is ma jár le a Centrum Parkoló Kft.-vel a fizetőparkolás üzemeltetésére korábban kötött, tíz évre szóló szerződés. A fővárosi fizetőparkolásban eddig gyakorlatilag versenytárs nélküli magáncég így konkurenciát kaphat – írja a Népszabadság.

A főváros arra készül, hogy egyik, parkolással foglalkozó társaságát (a mélygarázsokkal és kamionok behajtási engedélyei kiadásával foglalkozó Parking Kft.-t, vagy a két önkormányzati parkolási társulást, a Nagykörúton, az Andrássy úton és az Újlipótvárosban dolgozó BÖPT-öt vagy az V. kerületben tevékenykedő FKPT-t) közszolgáltató céggé minősítse.

Ehhez az alapító okiratot kell módosítani, s ennek révén az adott cég közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül, közvetlen szerződés alapján vehetné át a fizetőparkolás működtetését - írja a Népszabadság.

Gyarmati Zoltán, a Parking Kft. vezetője lapunknak a részletekről azt mondta, hogy a fővárosi cég megbízása esetén a parkolási bevételek teljes egészében az önkormányzatokhoz folynának be.

Az üzemeltető cég pedig az üzleti terv elfogadásával kaphatná vissza a parkolási bevételekből a működéshez szükséges költségeket. Ezen felül legfeljebb minimalizált profithoz juthatnának, amelynek mértéke a saját tőkére vetített infláció plusz három százalék volna. Gyarmati szerint ez jóval előnyösebb konstrukció, mint a jelenlegi Centrum-megbízások.

Bár a kerületek autonómak, és a főváros nem utasíthatja őket arra, hogy az ő társaságával szerződjenek, a Parking vezetője szerint "az észérvek és a közvélemény nyomása révén" aligha volna más választásuk.

Ellenkező esetben a kerületeknek kellene megmagyarázniuk a választóiknak, miért is döntöttek olyan parkolócég megbízása mellett, amely a bevételeknek csak a töredékét osztja vissza nekik.

Gyarmati szerint a fővárosi, közszolgáltatóvá minősített parkolócég legkésőbb 2011 elején vehetné át egységesen a budapesti fizetőparkolást. Kérdés, hogy nem fut-e ki az időből a városháza. Három belső kerületnek - a Terézvárosnak, Erzsébetvárosnak és Józsefvárosnak - ugyanis mostanában járt vagy jár le a korábban kötött, tízéves szerződése a Centrummal.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.