Csütörtökön a parlament nemcsak házelnököt, hanem két új alkotmánybírát – Bihari Mihály, és Stumpf István – is választott. Orbán Viktor értékelte az új országgyűlés első ülésszakát, majd dömpingszerűen szavaztak meg a képviselők új törvényekről.
A törvénygyár többek között megszavazta a 29 pontos gazdasági akciótervet. Bevezetik a bankadót két ütemben, melyben végül nem kaptak felmentést a 2007 közepe után alakult biztosítók.
Könnyítettek a társasági adón, 98 százalékos lesz az adókulcs a közszolgák végkielégítésére. Az állami szférában bruttó kétmillió forintos bérplafont vezetnek be. Betiltották a devizahitelhez kapcsolódó jelzálogjog bejegyzését magánszemély hitelfelvétele esetében és átnevezik a kincstárnoki rendszert. Biztosították a szabad pálinkafőzést. Megszavazták a lex takarítónőt is, így adómentessé tették mind a foglalkoztatónak, mind a foglalkoztatottnak a háztartási munkát – lakástakarítás, főzés, mosás, vasalás, gyermekek felügyelete, házi tanítása, otthoni gondozás és ápolás, házvezetés és kertgondozás – amennyiben ezt természetes személyek nem vállalkozóként végzik. Az LMP szerint a kormánypártok így intézményesítették a cselédséget.
Az idén összesen 80 milliárd forinttal növeli az adóterhelést a törvénycsomag, mely az ellenzék szerint uniós jogba, vagy alkotmányba ütközhet.
Elfogadták, hogy a volt államfőket örökös gépkocsihasználat és kétfős titkárság illeti meg, ha legalább két évig volt hivatalban. Az állam gondoskodik lakásuk fenntartásáról is.
Az ellenzéki tiltakozások ellenére megszavazták, hogy összevonják a Nemzeti Hírközlési Hatóságot és az Országos Rádió és Televízió Testületet, létrehozva a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot – elnökét a kormányfő nevezi ki kilenc évre – és a Médiatanácsot. Összevonták a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, és a Duna Televíziót felügyelő kuratóriumokat.
Megszűntették az Egészségbiztosítási Felügyeletet, feladatai más szervekhez kerülnek. Átmeneti patikaalapítási moratóriumot vezetnek be január elsejéig, hogy újraszabályozzák a gyógyszertárak alapítását.
Visszaállították az olimpiai járadék adómentességét, megszüntették a Nemzeti Sporttanácsot és a Mező Ferenc Sportalapítványt. A sporttörvényből törölték a heti öt kötelező testnevelésórát az általános iskolában.
A következő fűtési szezon végéig, 2011. április 15-ig meghosszabbították a kilakoltatási moratóriumot.
A bírósági titkárok a jövőben elsőfokú bírósági hatáskörben szabálysértéseket bírálhatnak el és elzárást is kiszabhatnak. A Független Rendészeti Panasztestület tagjává Kozma Ákost választották meg, miután Kaltenbach Jenő lemondott posztjáról.
Módosították a közbeszerzési törvényt a korrupció csökkentésének érdekében. A kis- és középvállalkozásokat akarják helyzetbe hozni az eljárások olcsóbbá és gyorsabbá tételére, a körbetartozások csökkentésére.
Az adó- és vámhatóságok kivételével enyhítették a kkv-k ellenőrzését, mivel az első esetnél csak figyelmeztetnek a hiányosságokra. A kiszabott bírság nem használható fel az azt kiróvó hatóság működési költségeire.
A vendéglátósoktól és kereskedelmi vállalkozóktól a kormány augusztus 1-től átvállalja a televíziók üzemben tartási díjának 2010-re esedékes
Módosították az alkotmányt, így a honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai leszerelésük után három évig nem indulhatnak jelöltként semmilyen választáson (Lex Borkai).
A katasztrófavédelmi feladatokra ezentúl kirendelhetőek lesznek a honvédtiszti alapképzésben és a katonai szakképzésben részt vevő hallgatók.
Szeptember elsejétől ismét az agrárügyekért felelős vidékfejlesztési miniszter felügyeli a Nemzeti Földalap. Az állam első helyen saját magát jelölte meg az elővásárlási és a földhaszonbérleti jog gyakorlójának, így az eddiginél aktívabb szereplőjévé válik a magyar földpiacnak.
A T. Ház határozatban kérte fel a kormányt, tegyen javaslatot arra, hogy a történelem szempontjából kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen minden esetben kizárható személyiségi jogokra hivatkozással (Lex Biszku).