Közélet

Megfordult a trend? - Nem csökken tovább a Fidesz támogatottsága

A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet 2011. júniusi pártpreferencia-kutatása szerint eddigi csúcsra ért a pártválasztásukban bizonytalanok aránya, ami igen közel került a megkérdezettek feléhez. A bizonytalanok létszámnövekedése korábban a kormánypártok terhére történt, júniusban viszont a Fidesz-KDNP táborának nagysága stagnált, míg az ellenzéki pártok támogatottsága jelentősen csökkent. A pártválasztók körében a kormánypártok támogatottsága a májusi 48 százalékról 53 százalékra nőtt, miközben az MSZP-é 25 százalékról 24 százalékra csökkent.

A felnőtt lakosság körében továbbra is számottevő előnnyel vezet a FIDESZ-KDNP a többi parlamenti párt előtt, de az őszi önkormányzati választások óta tartó trend júniusra megtorpant: a teljes népességen belül lényegében változatlan kormánypártok támogatottsága, a pártválasztók között azonban nőtt, azaz a kormánypárti szavazók elkötelezettsége erősödött – derül ki a Tárki havi rendszeres pártpreferencia-kutatása alapján Emögött az áll, hogy a pártválasztásukban bizonytalanok aránya ugrásszerűen nőtt az elmúlt egy hónapban, miközben az ellenzéki pártok mindegyikének népszerűsége csökkent – áll az elemzésben.

A kutatás alapján a FIDESZ-KDNP szavazótábora a teljes felnőtt lakosság körében a májusi 26 százalékról 27 százalékra változott, a szocialista párté pedig 14 százalékról 12 százalékra csökkent júniusra, azaz kismértékű és ellentétes irányú elmozdulás történt e tekintetben az elmúlt egy hónapban.

Ezzel szemben érzékelhető mértékben nőtt bizonytalanok és nem válaszolók aránya: míg májusban a választópolgárok 44 százaléka tartozott ide, addig júniusban már 48 százalékuk, azaz egyik hónapról a másikra 4 százalékponttal - azaz 10 százalékkal - nőtt a bizonytalanok tábora.

A pártválasztók körében a kormánypártok támogatottsága a májusi 48 százalékról 53 százalékra nőtt, miközben az MSZP-é 25 százalékról 24 százalékra csökkent, így a két párt támogatottsága közti különbség az elmúlt fél év szűkülő tendenciájával ellentétben júniusban nőtt.

Összességében a kormánypártok előnye továbbra is jelentős, és az ősz óta tartó folyamatos csökkenés hatása az elmúlt havi eredmények ellenére továbbra is érezhető: míg fél évvel ezelőtt a FIDESZ-KDNP négyszer-ötször nagyobb szavazótáborral rendelkezett, mint az MSZP, addig május után júniusban is a különbség lényegében kétszeres, bár egy kicsit nőtt az elmúlt hónapban – áll a TÁRKI kutatásában.

A másik két parlamenti párt támogatottsága is csökkent: míg Jobbik tábora a teljes népesség körében 9 százalékról 8 százalékra csökkent, a pártválasztók körében pedig májusban és júniusban is egyaránt 16 százalék, addig az LMP-é a teljes népességen belül a 4 százalékról 3 százalékra, a pártválasztók között pedig 8 százalékról 6 százalékra csökkent az elmúlt egy hónapban.

LMP politikai pártok MSZP politika Jobbik KDNP Fidesz pártválasztás párt Tárki támogatottság
Kapcsolódó cikkek