Közélet

Az ELTE a legnívósabb egyetem - Itt a rangsor

Az Eötvös Loránd és a Szegedi Tudományegyetemet rangsorolták a legjobbnak az idén. A hallgatóknak a legtöbb pont a sikeres felvételihez az orvosi szakokon szükséges.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemet (ELTE) helyezte az egyetemek élére a HVG rangsora az idén. Az értékelést a hallgatók és az oktatók kiválósága alapján végezték. A hallgatói teljesítményben mérlegelték az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a középiskolai versenyen helyezettek számát, valamint azt is, hogy a felvettek hány százalékának volt nyelvvizsgája. Az oktatóknál figyelembe vették az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó diákok számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és a hallgatói összlétszámot is.
Az ELTÉ-n például a hallgatói kiválóságban elért 3. hely annak köszönhető, hogy az elsőhelyes jelentkezők számában az első (8370 fő), a felvettek pontátlagában a 7. (405,7 pont), a nyelvvizsgával felvettek arányban a 6. (78,4 százalék), míg a  középiskolai versenyen helyezettek számában (215) az első helyen végeztek.

Az oktatói kiválóságban az abszolút versenyben első az ELTE. Itt a legmagasabb a tudományos fokozattal rendelkező oktatók (1123 fő, az oktatói karnak 77,1 százaléka). Az egy tudományos oktatóra eső hallgatók számában (15) a 13. helyen áll az ELTE, ahol az diákok összlétszáma 16710 fő.

A legkiválóbb hallgatók egyébként a rangsor szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) és a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) vannak, míg az ELTE mögött a legnívósabb oktatói kar a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) és a Nyugat-magyarországi Egyetemen (NYME) van.

Az ELTÉ-n kívül kiugróan magas az első helyen jelentkezők száma a BME-n (5406 fő), a Debreceni Egyetemen (DE, 5368 fő), az SZTE-en (4836 fő), valamint a BCE-en (3895 fő).

A felvettek pontátlaga az intézményeket tekintve a Semmelweis Egyetemen (SE) volt a legmagasabb 425,1 ponttal. Utána a BCE-re (422,4 pont), a BME-re (421,1 pont), a Színház- és Filmművészeti Egyetemre (SZFE, 419,8 pont), a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre (MOME, 408,9 pont) és a Budapest Kortárstánc Főiskolára (BKTF, 406 pont) volt bejutni a legnehezebb.

A karok abszolút rangsorát tekintve az ELTE Bölcsészettudományi Karát (ELTE-BTK) taksálták a legtöbbre, utána jön a az ELTE Természettudományi Kara (ELTE-TTK), valamint a SE, az SZTE és a DE és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karai.

A karok közül a legmagasabb pontszámok az általános és fogorvosi karokra voltak. A legtöbb a SE általános orvostudományi karára kellett, 454,6 pont. Igen nehéz volt a felvételi még a SE Fogorvostudományi Karára (449 pont), valamint szegedi orvosi karra (439,3 pont). A nem orvosi karok közül a BCE Gazdálkodástudományi Karára volt a legnehezebb bejutni (438,8 pont).

A karok közül az ELTE-BTK-ra (2412 fő), a BCE-GTK-ra (1881 fő) és a Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Karára (SZE-MTK, 1533 fő) jelentkeztek a legtöbben az első helyen.

Az egyetemek rangsorában a Gábor Dénes Főiskola lett az utolsó (ide keltlett a legkevesebb pont: 299,9), és a Szolnoki Főiskola az utolsó előtti.

Melyek a legnívósabb képzések?

Agrár: SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar
Bölcsész: ELTE Bölcsészettudományi Kar
Üzleti: IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola
Informatika: BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Jog: PPKE Jog- és Államtudományi Kar
Műszaki: BME Építőmérnöki Kara
Orvosi: SZTE Általános Orvostudományi Kara
Pedagógus: SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar
Társadalomtudomány: PPKE Bölcsészettudományi Kar
Természettudomány: ELTE Természettudományi Kar

rangsor ELTE klépzés egyetem SOTE bce
Kapcsolódó cikkek