Közélet

Jócskán megemelték a kutatás-fejlesztési alap keretét

Nem ez az első döntés az idén a kutatás-fejlesztési és innovációs szektort érintő támogatásnöveléséről.

Az innovációs támogatások hatékony eszközei a gazdaság megerősítésének, és hosszú távon is segítik a cégek fejlődését. A kormány éppen ezért döntött úgy, hogy 31,3 milliárd forint többletforrással támogatja a vállalatok K+F+I-tevékenységét – mondta a Világgazdaságnak Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese, miután a keddi Magyar Közlönyben megjelent, hogy a kormány jókora összeget csoportosított át a Gazdaságvédelmi Alapból a Nemzeti Kutatási és Innovációs Alap (NKFI Alap) javára.

A miniszterhelyettes kifejtette: a koronavírus-járvány is rámutatott az innováció jelentőségére, ezért az NKFI Alapot úgy alakították ki, hogy azonnal reagálni lehessen a járvány okozta aktuális helyzetre.

Fotó: MTI/Mohai Balázs

A kutatási alaprész 15 milliárd forint, az innovációs alaprész 16,3 milliárd többletfinanszírozásban részesül,

az alap kerete 2020-ban eléri a 145 milliárd forintot.

Nem ez az első döntés az idén a kutatás-fejlesztési és innovációs szektort érintő támogatásnöveléséről. Egy júliusi kormányhatározat szerint az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat 2020-ban plusz 11 milliárd forintból,

2021-től beépülő jelleggel további 22 milliárd forintból gazdálkodhat.

A kutatóintézetek a növekményből fedezhetnék a régóta várt kutatói béremeléseket.

A kormány jóváhagyása értelmében a kutatóintézet-hálózat infrastruktúrájának megújítása is folytatódhat a következő években, mintegy 36,5 milliárd forintból.

Több mint 31 milliárdot csoportosítottak át kutatás-fejlesztésre

További részletek a Világgazdaság csütörtöki számában.

kutatóintézet koronavírus Innovációs és Technológiai Minisztérium Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Nemzeti Kutatási és Innovációs Alap
Kapcsolódó cikkek