BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is maradhatnak amerikai katonák Afganisztánban a csapatkivonás után

Biden április közepén jelentette be, hogy az amerikai csapatok a New York-i terrortámadás huszadik évfordulójáig.

Körülbelül 650 amerikai katona maradhat Afganisztánban az Egyesült Államok csapatkivonását követően, fő feladatuk az ázsiai országban dolgozó diplomaták biztonságának szavatolása lesz – közölték nevük elhallgatását kérő amerikai kormányzati tisztségviselők az AP hírügynökséggel csütörtökön.

A tájékoztatás szerint

az amerikai katonák egy ideig támogatást nyújtanak a biztonsági szempontból kiemelten fontos szerepű kabuli nemzetközi repülőtér őrzéséhez is. A reptér zavartalan működését a tervek szerint a későbbiekben török csapatok biztosítják majd, és az ügyben amerikai és török tisztségviselők a következő napokban folytatnak egyeztetéseket.

Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője szerdán azt mondta, egyelőre semmiféle megállapodást nem írtak alá Törökországgal, ezért egyelőre nem bocsátkozott részletekbe a kabuli repülőtérrel kapcsolatos terveket illetően. Mindazonáltal hozzátette: reméli, hogy a repülőtér biztonságának kérdése megoldódik, s a török csapatok ebben segítséget nyújtanak.

Fotó: Wali Sabawoon / NurPhoto / NurPhoto /AFP

John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) szóvivője csütörtöki sajtónyilatkozatában aláhúzta:

semmi nem változott a csapatkivonással kapcsolatban, amelyet a hivatalos verzió szerint szeptember közepéig teljes egészében végrehajtanak.

Pénteken Asraf Gáni afgán elnök és Abdulla Abdulla, az afgán nemzeti megbékélési tanács vezetője találkozik Joe Biden amerikai elnökkel a washingtoni Fehér Házban, illetve egyeztetéseket folytatnak Lloyd Austin védelmi miniszterrel is.

Elemzők rámutatnak arra, hogy Joe Biden – és hivatali elődje, Donald Trump – többször fogadkozott, hogy véget vet az Amerika leghosszabb háborújának számító afganisztáni vállalkozásnak, s bírálatokat válthat ki a döntés, mely szerint mégis maradnának amerikai katonák az országban. Kiemelik azt is, hogy a csapatkivonástól a Fehér Házban vélhetően azt remélik, hogy a Biden-adminisztráció fokozottabb figyelmet fordíthat Kína és Oroszország felé.

Biden április közepén jelentette be, hogy az amerikai csapatok a New York-i terrortámadás huszadik évfordulójáig, azaz idén szeptember 11-ig kivonulnak Afganisztánból. Nem sokkal ezt követően Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is az ázsiai országban állomásozó NATO-erők kivonásáról tájékoztatott. Sokan attól tartanak, hogy a csapatkivonás nyomán Afganisztán káoszba süllyed. Elemzők szerint a kivonulás újabb polgárháborúba taszíthatja az országot, illetve lehetővé teheti a 2001-ben elűzött tálibok visszatérését a hatalomba. A radikálisok a csapatkivonásról szóló bejelentést követően valóban offenzívát indítottak az afgán kormányerők állásai ellen az ország több tartományában, és számos körzetet irányításuk alá vontak.

Az eredeti tervek szerint a csapatok nagy része már július elejéig elhagyta volna Afganisztánt, a csapatkivonást azonban lassították az Egyesült Államok kabuli nagykövetségéről jelentett koronavírus-fertőzések, illetve az amerikai és nemzetközi erőkkel együttműködő, mintegy 18 ezer afgán alkalmazott bevándorlási vízumkérelmének elbírálása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.