Ursula von der Leyen az Európai Parlament május 4-i plenáris ülésén ismertette az Európai Bizottság Oroszországgal szembeni hatodik szankciós javaslatának részleteit. A brüsszeli testület tervei szerint az orosz kőolaj importját hat hónapon belül, míg a finomított kőolajtermékek behozatalát az év végéig meg kellene szüntetniük az uniós tagállamoknak. A Századvég megvizsgálta, hogy mit gondolnak a magyarok a hazánkba érkező orosz kőolaj és földgáz elzárásáról, illetve az Oroszországra kivetett szankciók gazdasági következményeiről.

A megkérdezettek háromnegyede (75 százaléka) nem támogatná, hogy az Amerikai Egyesült Államok és Brüsszel nyomására Magyarország elzárja a hazánkba érkező orosz kőolajat és földgázt,

ugyanakkor 21 százalékuk nem kifogásolná ezt.

2022.01.06. Budapest Rezsi csökkentés  illusztráció Fotó: Bach Máté (BPM) Magyar Nemzet
Fotó: Bach Máté / Magyar Nemzet

A felmérés rávilágít arra, hogy az ellenzéki összefogás szimpatizánsainak többsége, 51 százaléka, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatóinak 58, továbbá a Mi Hazánk Mozgalom szavazóinak 91 százaléka ellenzi az orosz földgáz és kőolaj elzárását, míg ez az arány a Fidesz–KDNP szimpatizánsai körében 92 százalék. Kijelenthető tehát, hogy az olajembargó kérdésében az ellenzéki szavazók többségi véleményét is a kormánypártok képviselik, és nem azok a kormánykritikus politikai erők, amelyekbe ez a választói csoport a bizalmát fektette.

Európának is kárt okoznak az Oroszországgal szemben alkalmazott intézkedések

Megállapítható, hogy a magyarok jelentős többsége úgy gondolja, hogy az Oroszországgal szemben meghozott büntetőintézkedések az gazdasági helyzetét is negatívan érintik.

A válaszadók 89 százaléka szerint az Oroszországra kivetett gazdasági szankciók inkább ártanak az Európai Uniónak, 

illetve az európai gazdaságnak, azonban 10 százalékuk úgy véli, hogy az említett lépések érdemben nem befolyásolják Európa gazdaságát. Pártszimpátia szerinti bontásban sem láthatunk jelentős eltéréseket a kérdés megítélésében. A kutatás rámutat, hogy a legnagyobb arányban a Fidesz–KDNP (92 százalék) és a Mi Hazánk Mozgalom (90) támogatói ítélik kedvezőtlennek a szóban forgó szankciókat az európai gazdaságra nézve, ugyanakkor az ellenzéki összefogás (86) és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (87) szimpatizánsainak meggyőző többsége is ugyanezt a véleményt fogalmazta meg.

Fotó: VG