A kontinens legkevesebb nyolc országában bukkant már fel a majomhimlő, de több vírusfertőzöttet azonosítottak már az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában is. A WHO rendkívüli ülést hívott össze, hogy megvitassa a majomhimlő elleni védekezés következő lépéseit, miután péntekre több mint 100 igazolt, illetve gyanús esetet jelentettek Afrikán kívüli országokból – írja az International Business Times.
A majomhimlő már Németországban is megjelent, de kimutatták a jelenlétét Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban is. A német szakemberek szerint a majomhimlő mostanihoz hasonló tömeges terjedésével Európa korábban nem szembesült. A vírus, amely általában enyhe lefolyású, jellemzően két–négy hétig tartó megbetegedést okoz. A lázzal és a nyirokcsomók duzzanatával járó tünetegyüttes a fertőzés után 5–21 nappal jelentkezik. A fertőzés eddig ritkán bukkant fel Nyugat- és Közép-Afrikán kívül, ahol a betegek 1–10 százaléka hal bele a nem megfelelően kezelt vagy szövődményes megbetegedésbe.

Fotó: ROGER HARRIS / Science Photo Library via AFP
A német Robert Koch Intézet szakértője az IBS-nek nyilatkozva elmondta: arra számítanak, hogy a fertőzéshullám gyorsan elvonul, hiszen a betegeket könnyen el lehet különíteni, ráadásul a fertőzés kezelésére is rendelkezésre állnak megfelelő gyógyszerek, a megelőzésre pedig hatékony vakcinák. Igaz, ezek közül egyiket sem kifejezetten a majomhimlő ellen fejlesztették ki, de a bárányhimlő ellen használt védőoltás 85 százalékos hatékonysággal véd a a majomhimlő ellen is a WHO adatai szerint. A britek már el is kezdték a veszélynek kitett egészségügyi dolgozóik oltását.
A majomhimlő először május 7-én bukkant fel Európában, egy Nigériából hazatérő angol turista hozhatta be a kontinensre. Azóta több mint 100 megbetegedést azonosítottak az Oxford Egyetem adatgyűjtése szerint. A legtöbb fertőzött nem járt Afrikában és nem is volt közvetlen kapcsolata olyan személlyel, aki megfordult a kontinensen, ezért a WHO azt feltételezi, hogy a vírus már a helyi közösségeken belül is terjedhet.