Az amerikai szenátus szerdán megszavazta Svédország és Finnország NATO-tagságának ratifikálását – írja a Business Insider. A két ország szövetségbe való felvételét erős kétpárti támogatás övezte, a határozatot 95 igen, 1 nem és 1 tartózkodó szavazattal fogadták el.

(LtoR) Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto, NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Swedish Ministry for Foreign Affairs Ann Linde give a press conference after the signing of the accession protocols of Finland and Sweden at the NATO headquarters in Brussels on July 5, 2022. - The process to ratify Sweden and Finland as the newest members of NATO was formally launched on July 5, 2022, the military alliance's chief Jens Stoltenberg said, marking a historic step brought on by Russia's war in Ukraine. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
Pekka Haavisto finn külügyminiszter, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Ann Linde svéd külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Finnország és Svédország csatlakozási jegyzőkönyvének aláírása után a brüsszeli központjában, július 5-én Fotó: Kenzo Tribouillard / AFP

Az egyedüli nemmel szavazó a Missouri állambeli Josh Hawley republikánus szenátor volt, Rand Paul republikánus szenátor Kentucky államból pedig tartózkodott. Hawley azt mondta, azért szavazott nemmel, mert szerinte Amerika legnagyobb külföldi ellenfele nem Európa fölött tornyosul. Hanem Ázsiában, és ezzel Kínára utalt.

Az amerikai biztonsági kötelezettségek kiterjesztése Európában most csak súlyosbítaná ezt a problémát, és Amerikát kevésbé tenné biztonságossá

– mondta, hozzátéve, nem akarja, hogy az Egyesült Államoknak kötelessége legyen megvédeni Svédországot és Finnországot, ha megtámadják őket. 

Ma, egy olyan pillanatban, amikor a demokrácia Európában támadás alatt áll, amikor a Putyinhoz hasonló harcias autokraták európai dominanciáért küzdenek, az amerikai szenátus elsöprő kétpárti többséggel szavazza meg Finnország és Svédország NATO-szövetséghez való csatlakozását

– mondta Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője közvetlenül a voksolás előtt, amely szerinte jelzést küld Oroszországnak, hogy nem tudják megfélemlíteni Amerikát vagy Európát.

Putyin a Nyugat megosztására próbálta felhasználni ukrajnai háborúját. Ehelyett a mai szavazásunk azt mutatja, hogy szövetségünk erősebb, mint valaha

– folytatta, hozzátéve, biztos abban, hogy Finnország és Svédország „kiváló partnerként” lesz jelen a szövetségben.

A két skandináv ország hagyományosan semleges vagy katonailag el nem kötelezett pozíciót foglal el, de Oroszország ukrajnai offenzívája arra késztette őket, hogy csatlakozzanak a NATO-hoz.

Mielőtt elrendelte az ukrajnai „különleges hadműveletet”, Vlagyimir Putyin orosz elnök a NATO bővítése ellen kardoskodott, és később a szövetséget okolta a volt szovjet köztársasággal szembeni agressziójáért. Putyin azt követelte, hogy a Nyugat véglegesen zárja ki Ukrajnát és Grúziát a NATO lehetséges tagjai közül, azzal érvelve, hogy a szövetségbe való felvételük elfogadhatatlan veszélyt jelentene Oroszország biztonságára nézve. 

A NATO most két jelentős, erős gazdasággal és hadsereggel büszkélkedő európai ország felvételének küszöbén áll. A két északi állam csatlakozási jegyzőkönyvét valamennyi NATO-tagország nemzeti parlamentjének jóvá kell hagynia, és a 30 állam mintegy fele már jóvá is hagyta a svédek és a finnek belépését.