BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordsebességre kapcsolt a globális felmelegedés egy friss kutatás szerint

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Minden korábbinál magasabbra nőtt a szén-dioxid-kibocsátás éves átlaga.

Minden korábbinál nagyobb, évtizedenként 0,2 Celsius-fok feletti sebességre gyorsult az ember okozta globális felmelegedés – mutatta ki egy csütörtökön ismertetett felmérés.

Polar,Bear,On,An,Ice,Floe
Fotó: Shutterstock

A Leedsi Egyetem nemzetközi klímakutató intézet (Priestley International Centre for Climate) vezette vizsgálat megállapításai szerint a globális földfelszíni átlaghőmérséklet a 2013–2022 közötti évtizedben átlagosan 1,14 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás kezdetének szintjét, 2022-ben pedig már 1,26 Celsius-fokkal. A 2010–2019-es időszakot tekintve még 1,07 Celsius-fok volt az eltérés a bázisidőszakhoz képest.

Az indikátorok alapján az emberi tevékenység okozta felmelegedés évtizedenként több mint 0,2 Celsius-fokos sebességgel halad előre

– emelték ki az Earth System Science Data című szaklapban közölt tanulmányban.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) Értékelő jelentésének legutóbbi, 2022-ben megjelent kiadásában rögzített állapotokhoz képest is jelentős változás tapasztalható – emelték ki. 

A globális felmelegedés példátlan gyorsasága annak tulajdonítható, hogy minden korábbinál nagyobbra, 54 gigatonnára emelkedett az üvegházhatású gázok szén-dioxidban számolt kibocsátásának éves átlaga, 

az aeroszolok (például a korom és a kén-dioxid) légköri hűtő hatása pedig csökkent.

Ám vannak arra utaló jelek is, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése lassul – tették hozzá, kiemelve, hogy a tervezett platform révén az évente frissített adatokkal jól nyomon lehetne követni az éghajlatra gyakorolt emberi hatás alakulását a kritikus 2020-as évtizedben.

Maszkviselésre szólítják fel a New York-i lakosokat a szennyezett levegő miatt

Maszkviselésre szólítják fel a New York-i lakosokat, mivel továbbra is érvényben maradnak a levegőminőségi riasztások – írja a The Guardian. Az embereket arra kérték, hogy vegyenek maszkot, hogy megóvják a tüdejüket a belélegzett szennyezett levegőtől. Csütörtöktől egymillió N95-ös maszkot bocsátanak rendelkezésre az állami intézményekben – közölte Kathy Hochul, New York kormányzója a twitteren. A kanadai erdőtüzek miatt helyi idő szerint szerda délután terítette be New York városát sűrű, narancssárga füst, gyakorlatilag néhány száz méteresre csökkentve a látótávolságot.


 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.