António Guterres, az ENSZ főtitkára pénteken sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a Gázai övezetben véget ért a tűzszünet és folytatódnak a harcok.
Mélységesen sajnálom, hogy újrakezdődtek a katonai műveletek Gázában
– írta Guterres az X-en, hozzátéve, hogy az ellenségeskedés folytatása újfent rámutatott a valódi humanitárius tűzszünet fontosságára.
Az UNICEF szóvivője, James Elder is a konfliktus mielőbbi lezárását szorgalmazta. A Gázai övezetből küldött videoüzenetében kijelentette, hogy tartós tűzszünetre van szükség, és a cselekvés hiánya önmagában hallgatólagos belegyezés gyerekek meggyilkolásába.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa felszólította a feleket, hogy tegyenek lépéseket a tűzszünet megújítása érdekében.
Katasztrófa, hogy folytatódik az ellenségeskedés a Gázai övezetben
– jelentette ki Türk.
Felszólítok minden befolyással bíró felet és érintett államot, hogy humanitárius és emberi jogi okokból azon nyomban kétszerezzék meg erőfeszítéseiket a tűzszünet biztosítása érdekében – közölte az osztrák diplomata.
Október 7-én a Hamász palesztin terrorszervezet fegyveresei meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, megöltek mintegy 1200 embert, megsebesítettek további mintegy háromezret, és nagyjából 240 embert elraboltak és a Gázai övezetbe hurcoltak.
Izrael válaszul háborút indított a Hamász ellen, és a terrorszervezet elpusztítására tett ígéretet.
A szembenálló felek között november 24-én lépett életbe fegyvernyugvás, amelynek értelmében a Hamász túszokat engedett el, Izrael pedig fogva tartott palesztinokat engedett szabadon, valamint humanitárius segélyek érkezhettek az övezetbe. A tűszünetet kétszer meghosszabbították, de péntek reggel hivatalosan véget ért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.