BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína és Thaiföld szerződést írt alá a vízummentességről

A vízummegállapodás ratifikálása része volt Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken kezdődött, többnapos thaiföldi útjának. Bangkok célja, hogy visszahozza az országba a kínai turistákat.

Kína és Thaiföld egyezséget kötött, amely szerint 2024 márciusától állampolgáraik vízummentesen utazhatnak a két ország között. Peking és Bangkok emellett ígéretet tett arra, hogy felgyorsítják a Kína–Thaiföld vasútvonal építését, és együttműködnek a nemzetközi bűnözés elleni küzdelemben is.

BAHIDDHA-NUKARA, Parnpree; VANG Hszi-jü
Vang Ji és Parnpree Bahiddha-Nukara sajtótájékoztatón jelentette be a vízummegállapodást.
Fotó: Narong Szangnak/ EPA / MTI.

A vízummegállapodás ratifikálása része volt Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken kezdődött, többnapos thaiföldi útjának. Bangkok célja, hogy visszahozza az országba a kínai turistákat, mivel a turizmus a délkelet-ázsiai ország gazdasága egyik fő hajtóerejének számít: Bangkok idén 8 millió kínai látogatót tűzött ki célul, ami ugyan elmarad a járvány előtti 11 milliótól, de több mint kétszerese a tavalyi 3,5 milliónak – írja az SCMP.

Thaiföld a harmadik délkelet-ázsiai ország, amellyel a távol-keleti óriás december óta vízummentes megállapodást kötött, miután Malajziával és Szingapúrral is hasonló egyezség jött létre. Kína igyekszik fokozni a kapcsolatokat a szomszédos országokkal, mivel kiterjesztené a gazdasági együttműködést a régióban, miközben a Nyugattal továbbra is feszült a viszonya.

A thaiföldi fővárosban töltött első két napját Vang Ji Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval folytatott megbeszélései uralták. A két tisztviselő megerősítette a Hszi Csin-ping kínai elnök és amerikai kollégája, Joe Biden tervét, hogy a következő hónapokban telefonon egyeztessenek. A Fehér Ház arra számít, hogy a hívásra idén tavasszal kerül sor.

Amerikai rakéták helyett Kína oldhatja meg a vörös-tengeri válságot

Kínai tisztségviselők arra kérték iráni partnereiket, hogy fogják vissza az általuk támogatott jemeni húszikat, különben károkat szenvedhetnek Peking és Teherán gazdasági kapcsolatai névtelenségüket kérő források szerint. A Vörös-tengeren haladó hajók elleni húszi támadások és a kínai–iráni kereskedelmi együttműködés kérdése több kétoldalú találkozón is felmerült az utóbbi időben.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.