BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alzheimer-kór: komoly áttörést ért el egy japán gyógyszergyártó

Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb fajtája, a betegség idővel, nem egyenletes tempóban rosszabbodik. Az Alzheimer-kórban szenvedő beteg agyában fehérjelerakódások, úgynevezett plakkok keletkeznek. Ezek megzavarják az idegsejtek működését, ez pedig a sejtek pusztulásához vezet, az agy lassan zsugorodik, a romlás visszafordíthatatlanná válik. A japán Eisai gyógyszergyártó fejlesztése ígéretes eredményeket mutat, még ha nem is gyógyítja meg a betegséget.

Az Eisai japán gyógyszergyártó azt közölte kedden, hogy Biogen gyártóval együtt fejlesztett Leqembi nevű Alzheimer-kórt célzó gyógyszere három éven keresztül lassította a betegek progresszióját, azaz nem romlott az állapotuk, így bebizonyosodott, hogy hosszú távon is folytatni kell a kezelést.

Unhappy,Older,Woman,Sit,On,Sofa,In,Living,Room,,Feels
Alzheimer-kór: egy japán gyógyszer lassítja a folyamatot a korai stádiumban / Fotó: Shutterstock

A Leqembi vizsgálati eredményeiből, amit az Eisai megosztott a Biogennel, azt is megállapították, hogy a betegek állapota rosszabbodik a kezelés abbahagyása után. Emellett igazolást nyert, hogy hat hónapos kezelés után csökkent a gyógyszer szedésével járó káros mellékhatások kialakulása, köztük az agyvérzés és a duzzanat aránya – írja a CNBC.

Ez azért is nagyon lényeges információ, mert az agyi mellékhatások aggodalmakat keltettek az orvosok körében, emiatt pedig az európai gyógyszerhatóság a múlt héten pénteken úgy döntött, nem javasolja a Leqembi engedélyezését az európai piacon. A döntő szót ugyan az Európai Bizottság mondja ki, de többnyire figyelembe veszi a hatóság álláspontját. A gyártó rendkívül csalódott volt a döntés miatt, meg is fellebbezte. Az Egyesült Államok érintett hatósága tavaly már jóváhagyta a Leqembit, bár a gyógyszer használata lassan terjed a diagnosztikai tesztek és a rendszeres agyi szkennelés előírása miatt. A Leqembit már több országban engedélyezték, köztük Japánban, Dél-Koreában, Kínában és Izraelben is.

Nem fordítja vissza az Alzheimer-kórt, de lassítja

Az Eisai kedden ismertette az eredményeket az amerikai Alzheimer-szövetség philadelphiai nemzetközi konferenciáján, amely a világ legnagyobb demenciakutatási találkozója. A gyógyszert havonta két infúzióban adják be a betegeknek. A gyógyszer az amiloidnak nevezett toxikus plakkokat célozza meg – amelyek az Alzheimer-kór egyik jellemzői –, hogy a korai stádiumban lassítsa a betegség előrehaladását. A gyógyszer nem gyógyítja meg a betegséget, de az érintettek hosszabb ideig megőrizhetik szellemi képességeiket.  

Az Eisai úgy véli, hogy a betegek végül nagyjából 18–24 hónapos kezelés után válthatnak a Leqembi fenntartó adagjára, amely kényelmesebb módja lehet a gyógyszer hosszú távú szedésének.

Az Eisai és a Biogen beadta a kérvényt a havi egy adag engedélyezésére, a döntés januárban várható. A gyógyszergyártók célja az is, hogy a Leqembi injekciós formáját hozzák forgalomba, amelyet a betegek hetente egyszer otthon is beadhatnak maguknak. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.