Donald Trump közel-keleti megbízottja már megbeszéléseket folytatott magas rangú izraeli és katari tisztviselőkkel, remélve, hogy sikerül elérnie a gázai tűzszünetet és az izraeli túszok szabadon bocsátását, mielőtt a volt amerikai elnök visszatér a Fehér Házba.
A Financial Times értesülései szerint Steve Witkoff, a New York-i ingatlanbefektető, akit Trump a régióért felelős megbízottjának választott, a múlt hónapban megbeszéléseket folytatott Mohammed bin Abdulrahman al-Thani sejk katari miniszterelnökkel, aki közvetítőként működött közre a Hamász és Izrael közötti tárgyalásokon.
Egy nappal később, november 23-án pedig Izraelbe repült, hogy találkozzon Benjámín Netanjáhú miniszterelnökkel. David Barnea Moszad-főnök, Izrael fő tárgyalója ezután november 24-én Bécsben találkozott a katari miniszterelnökkel.
A tárgyalások, amelyekre az amerikai választások után néhány héttel került sor, hangsúlyozzák, hogy Trump győzelme új lendületet adott a korábban elakadt diplomáciának.
A megválasztott elnök követelte, hogy a január 20-i beiktatásáig engedjék szabadon a túszokat, és hétfőn azt írta, hogy „ki fog törni a pokol a Közel-Keleten”, ha nem zárul le a konfliktus.
A Hamász jelenleg mintegy száz túszt tart fogva Gázában, akiknek több mint egyharmada feltehetően meghalt.
Ha a tárgyalások a beiktatásáig sikerrel járnának, az megismételné Ronald Reagan 1981-es eskütételének napján az Irán által túszul ejtett több száz amerikai diplomáciai alkalmazott történelmi jelentőségű szabadon bocsátását, és háttérbe szorítaná Joe Biden leköszönő elnök csapatának hónapokig tartó erőfeszítéseit.
Witkoff ingázása arra is rávilágít, hogy az elnök, aki azt ígérte, hogy békét hoz a Közel-Keletre, már több mint egy hónappal hivatalba lépése előtt befolyásolja a térség helyzetét, amelyre eddig az Egyesült Államok alig volt hatással.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások hónapok óta megrekedtek, mivel a Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen megállapodásnak állandó tűzszünettel és az izraeli csapatoknak a Gázai övezetből való kivonásával kell zárulnia.
Ezek a feltételek továbbra is elfogadhatatlanok Netanjáhú koalíciója számára. Kabinetjének tagjai a kormány összeomlásával fenyegetőztek, ha az izraeli miniszterelnök beleegyezik a háború befejezésébe, mielőtt a Hamász elleni „teljes győzelmet” elérné.
Donald Trump megfenyegette a Hamászt – rövid határidőt adott
Donald Trump súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha a Hamász nem engedi szabadon a túszokat hivatalba lépése napjáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.