Ukrajna fegyveréhségében előszedte a még a szovjet időkből származó, egyes nyugati elemzők által „múzeuminak” csúfolt – ám mint kiderült, hatékony és olcsó – fegyverrendszereket is, a többi között a 2Sz7 Pion „atomágyút”. A gond csak az, hogy az ukrán haderőnek alig néhány ilyen fegyvere maradt.
Erre a fegyverre csaknem fél évszázaddal az akkori két atomfegyver szuperhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió mint átmeneti fegyverre tekintett. Rájöttek, hogy a hatalmas stratégiai nukleáris bombákat, rakéta-robbanófejeket nem vethetik be harctéri, taktikai körülmények között. Ám a Pionból (Bazsarózsából) csak a hetvenes évek közepére lett fegyver, amelyet aztán napjainkban 2Sz7 (M) Malkára korszerűsítettek.
Megnövelték a hatótávolságát, csökkentették a kilőtt gránát súlyát. Ma ezek az orosz csöves tüzérség legnagyobb űrméretű fegyverei – azaz a legmesszebbre, akár 50 kilométeren is túlra juttatják el a legsúlyosabb gránátokat.
Az „atomágyúnak” nagy gránát kellett, hogy beleférjen a kisebb méretű atomfegyver, és elég messzire vigye a baljós töltetet.
Ezért az oroszok/szovjetek és az amerikaiak egyaránt a nagy űrméretű fegyverekben (Oroszország: 152, 203 milliméter, USA: 155, 203 milliméter) gondolkodtak. Mára az „atomágyúk” a háttérbe szorultak, bár könnyen elképzelhető, hogy a jövőben ismét népszerűek lesznek.
Különös fintora a sorsnak, hogy az akkori Harkov (ma Harkiv, és Ukrajna részének tekintik) híres tankgyára – tervezőműhelye, a Morozov-művek szerepet játszott a Bazsarózsa létrehozásában. Ugyanis a hatalmas, mintegy 14 tonnás tarackágyú részt a Morozov-művek leghíresebb konstrukciója, a T–64-es harckocsi alvázára építették. Masszív alkotássá sikeredett, igaz, dízelmotorja csak fele olyan erős lett, mint a mai amerikai Abramsoké, de az akkori idők követelményeinek eleget tett.
A lényeg a tarackágyú volt. Addig példátlanul hosszú, több mint 55-ös kaliberű ágyúcsöve a viszonylagos pontosság mellett messzehordóvá is tette a fegyvert, amelynek
első változata alapkivitelben 35 kilométerre röpítette el a 110 kilogrammos gránátot, amelyben a robbanóanyag súlya 17-18 kilogrammot tett ki.
Készült a tarackágyúhoz egy rakétarásegítéses gránátváltozat is, amely legalább tíz kilométerrel toldotta meg a maximális lőtávolságot. A Pion-Malka önjáró tarackágyú roppant hosszú csöve részekből áll össze – egyedülálló ez a csöves nehéztüzérség korában. Oka: a roppant igénybevétel miatt gyorsan tönkremenő csőrészek gyors kicserélése.
És persze a „névadó” atomtöltet, amely egy kis méretű, kétezer tonna hagyományos robbanóanyagnak (TNT) megfelelő erősségű nukleáris gránátot foglalt magában. Ez a 2 kilotonnás szerkezet hozzávetőlegesen akkora pusztítást végzett, mint a nagaszaki plutóniumbomba egytizede. De az akkori idők hasonló eszközeihez mérten roppant erősnek számított. Összehasonlításképpen: az amerikai szárazföldi hadseregben a múlt század ötvenes éveiben rendszeresített taktikai atomfegyver, a W54-es Davy Crockett atom-robbanófeje 10-20 tonna hagyományos robbanóanyagnak megfelelő erősségű explóziót váltott ki.
A korunk hadseregeiben rendszeresített nem atomfegyvernek minősülők között a legerősebb az orosz légierő által használt ATBIP-9000 típusú óriásbomba, amely 44 tonnányi hagyományos robbanóanyagnak megfelelő robbanást produkál, noha maga a bomba csak 7100 kilogramm súlyú. Tulajdonképpen
termobarikus robbanást okoz, a köznyelv vákuumbombának is nevezi.
Ezt tekinti a szaksajtó a világ legerősebb nem nukleáris fegyverének. Meg nem erősített hírek szerint az oroszországi Űr és Légierő (VKSz) Ukrajnában Harkiv körzetében már bevetette ezt a fegyvert.
Visszatérve az „atomágyúra”, a 2Sz7 Pion mintájú fegyverre,
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.