Miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megvásárlásáról beszélt, megélénkült a sziget függetlenségi mozgalma – írja a The Wall Street Journal.
Jelenleg Grönland a Dán Királyság autonómiával rendelkező része, és a dán kormány azt állítja, hogy hajlandó a sziget teljes függetlenségét is megadni, ha a helyiek úgy akarják. Nos, a legutóbbi grönlandi választások és közvélemény-kutatások szerint pontosan ez a helyzet.
Ulrik Pram Gad, a Dán Nemzetközi Tanulmányok Intézetének vezető kutatója szerint Trump közelmúltbeli, Dániával szembeni kereskedelmi háborúval való fenyegetése megváltoztatta a függetlenségi tárgyalások dinamikáját.
Úgy véli, a dán kormány most talán nyitottabb lenne egy olyan válási megállapodás megkötésére, amely magában foglal bizonyos folyamatos kifizetéseket Grönland függetlenséghez vezető útjának megkönnyítése érdekében.
Az én előrejelzésem az, hogy a dán kormány a következő néhány évben el fogadja a független Grönlandot, amely ezután szabadon alakíthatná ki saját biztonsági vagy gazdasági kapcsolatait az Egyesült Államokkal, Dániával vagy bárki mással
– mondja.
Áprilisban Grönlandon választás lesz, amely közelebb hozhatja a közel 60 ezer lakosú terület függetlenségének kivívását. A legutóbbi választásokon a függetlenséget támogató pártok a szavazatok 80 százalékát szerezték meg.
A grönlandi miniszterelnök újévi beszédében arról beszélt, hogy elkészült az ország alkotmánytervezete, és hogy a függetlenségi folyamatot el kell indítani.
Itt az ideje, hogy megtegyük a következő lépést a hazánkért
– mondta Egede Múte.
Egy 2009-es dán törvény meghatározza a függetlenedési folyamatot. Értesíteni kell a dán kormányt, a két félnek tárgyalnia kell a válási megállapodásról, majd azt népszavazással kell ratifikálni Grönlandon. A grönlandi kormány már meg is bízta jogi szakértőit, hogy kétéves határidővel dolgozzák ki az első lépés részleteit.
A grönlandi függetlenségpártiak amúgy a Marshall-szigetek és az Egyesült Államok vagy a Cook-szigetek és Új-Zéland kapcsolatához hasonló úgynevezett „szabad társulási” modellt szeretnének elérni Dániával.
Trump tanácsadói közül néhányan közben bizalmasan elismerték, hogy Grönland eladása valószínűtlen, de az amerikai katonai és pénzügyi jelenlét bővítése a szigeten lehetséges. Egy 2021-es felmérés szerint a grönlandiak 69 százaléka szívesen venné a szorosabb együttműködést az Egyesült Államokkal, míg 39 százalékuk támogatja a Kínával való szorosabb együttműködést.
Azért vannak, akik eljátszanak a gondolattal, hogy mégis mennyiért lehetne megvenni Grönlandot. Mike Shedlock amerikai befektetési tanácsadó szerint, ha fejenként 2 millió dollárt fizetnének mind az 59 000 lakosnak, 118 milliárd dollárért szerezhetné meg a szigetet az Egyesült Államok, ami briliáns ügylet lenne, hiszen a föld legnagyobb szigetén hihetetlen nyersanyag-készletek, egyebek között ritka földfémek termelhetők ki. A terület felértékelődő geopolitikai jelentőségéről nem is beszélve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.