A felek ma Katar fővárosában, Dohában találkoznak, hogy véglegesítsék az izraeli háborút lezáró terv részleteit, miután a közvetítők tegnap átadták Izraelnek és a Hamásznak a megállapodás tervezetét – árulták el névtelenségüket kérő források a Reutersnek.
A bennfentesek szerint éjfélkor áttörést értek el a megbeszéléseken, amelyeken részt vett Donald Trump megválasztott elnök követe és a leköszönő Biden-adminisztráció küldöttje is. Az alku értelmében első körben 33 izraeli túszt engednének szabadon, majd a tűzszünet 16. napján megkezdődnek a tárgyalások a második szakaszról.
Ennek során a még élő, Hamász fogságában lévőket is elengedik, valamint visszaadják a halott túszok holttestét. A megállapodás részeként az izraeli csapatokat fokozatosan kivonják a gázai övezetből: az izraeli erők a határ menti területeken állomásoznának.
A Gáza déli peremén húzódó Philadelphi-folyosón különböző biztonsági intézkedéseket hoznak, a terület egy részéről szintén távoznának az izraeli csapatok. A fegyvertelen észak-gázai lakosokat visszaengednék, valamint az izraeli hatóságok palesztin foglyokat is szabadon engednek.
A hírügynökség szerint a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szóló szöveget Katar terjesztette a felek elé. A több mint egy éve tartó háborúban 46 ezer ember halt meg Gázában, az enklávé nagy része romokban áll, és majdnem az egész népesség a szegénységi küszöb alatt él.
A felek az elmúlt hónapokban többször egyeztettek: abban egyetértettek, hogy a túszok és a palesztin foglyok szabadon bocsátásáért cserébe leállítják a harcokat. A palesztin fegyveres szervezet azonban mindig ragaszkodott ahhoz, hogy az egyezségnek a háború végleges befejezéséhez és az izraeli kivonuláshoz kell vezetnie Gázából.
Ezzel szemben Izrael rendszerint közölte: addig nem fejezi be a háborút, amíg nem számolják fel teljesen a Hamászt. Ha a felek megegyeznek, akkor a megállapodás tartós fegyvernyugvást hozna a konfliktusban, egyben az egyik legnagyobb izraeli túszszabadításhoz vezetne, akik közül 98-an lehetnek még fogságban a gázai övezetben.
Bajba kerülhetnek a külföldre utazó izraeli katonák
Egy Brazíliában nyaraló volt izraeli katonának menekülnie kellett az országból, miután eljárás indult ellene a gázai háborúban elkövetett tettei miatt. A Hind Radzsab Alapítvány (HRF) egy sor hasonló eljárást indított világszerte, többek között az izraeli katonák közösségi médiás bejegyzései alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.