BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra szaporodnak a telefonos csalások – nem válogatnak az áldozatok között

Egy szolnoki jogásznőt is megpróbáltak átverni.

Az utóbbi években jelentősen megszaporodtak az internetes, telefonos és sms-alapú csalások. A napokban egy szolnoki jogásznőt, Hanga Valériát próbálták meg becsapni egy jól ismert módszerrel, azonban szakmai ismereteinek és éberségének köszönhetően nem dőlt be a csalóknak. Az esetről azért számolt be, mert fontosnak tartja, hogy minél többen felismerjék ezeket a veszélyeket – írta meg a Szoljon.

Újra szaporodnak a telefonos csalások – nem válogatnak az áldozatok között
Újra szaporodnak a telefonos csalások – nem válogatnak az áldozatok között / Fotó: Nagy Balázs

Hanga Valéria egy ismeretlen telefonszámról érkező sms-t kapott, melyben az üzenet küldője gyermekeként mutatkozott be. „Szia anya, a régi telefonom elromlott, ez az új számom!” – állt az üzenetben, melyhez egy új telefonszámot is megadtak. Az illető arra kérte, hogy a további kommunikáció WhatsAppon folytatódjon – mesélte a jogásznő, aki azonnal gyanakodni kezdett, de eleget tett a kérésnek, és üzenetet küldött a megadott számra.

A beszélgetés során egyre több ellentmondás merült fel.

„Megkértem, hogy hívjon fel, mire azt válaszolta, hogy leejtette a telefonját, ezért nem működik az érintőképernyő, és kölcsönkészüléket használ. Ekkor visszaírtam, hogy a kölcsöntelefonról is tudna hívást kezdeményezni, majd rákérdeztem, hogy pontosan ki is ő” – részletezte Hanga Valéria. A válasz mindennél gyanúsabb volt: „a gyermeked”. „Ekkor egy mosolygós hangulatjellel visszakérdeztem, hogy melyik gyermekemről van szó. A válasz talán az eddigi legbizarrabb volt: a legrégebbi” – idézte fel az esetet. Ezt követően ismét hívást kért az illetőtől, ám ekkor már semmilyen válasz nem érkezett.

Azonnal jelentsük, ha felismerünk egy csalást

A jogásznő szerint a csalók gyakran választják a WhatsApp alkalmazást, mivel az végpontok közötti titkosítást biztosít, így nehezebb visszakövetni a beszélgetéseket, és ez megnehezíti a hatóságok dolgát. Bár Hanga Valéria sikeresen felismerte a próbálkozást, sokan nem ilyen szerencsések. „Ügyfeleim között is vannak olyanok, akiktől sikeresen csaltak ki pénzt hasonló módszerrel.” 

Tudomásom szerint a közelmúltban is sikerült leleplezni egy ilyen bűnbandát, de sajnos folyamatosan jelennek meg újabb elkövetők

– mondta a jogásznő, hangsúlyozva a tájékoztatás és a figyelemfelhívás fontosságát. Hanga Valéria mindenkit arra int, hogy legyen elővigyázatos, és ha gyanús üzenetet vagy hívást kap, azonnal értesítse a hatóságokat.

Folyamatosan növekszik az online térben elkövetett csalások száma is, ráadásul a csalók különböző módszerek közül válogatnak. A rendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy bár kényelmes megoldásnak tűnik olcsón, az interneten keresztül vásárolni valamit, érdemes nagyon odafigyelni, kitől vásárolunk.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.