BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A NATO második legerősebb hadserege garantálhatja a békét Ukrajnában

Erdogan szerint azonban cserébe ideje felvenni Törökországot az Európai Unióba. A béketárgyalások egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen garanciákkal kerülhető el a háború újrakezdése.

Az Egyesült Államok után a NATO második legnagyobb hadseregével rendelkező Törökország nyitott arra, hogy békefenntartókat küldjön Ukrajnába, sőt ez a kérdés felmerült a közelmúltban mind Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, mind Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ankarai látogatásán.

Turkish Armed Forces' 'Winter-2025 Exercise' in Kars, háború
A török hadsereg helikopterei fegyvereket szállítanak egy hadgyakorlaton / Fotó: Anadolu via AFP

Trump európai békefenntartókat szeretne

Donald Trump amerikai elnök szeretne mielőbb egy tűzszüneti megállapodást keresztülvinni orosz kollégájával Vlagyimir Putyinnal, miközben az európai békefenntartók által nyújtott biztonsági garanciákról is támogatóan nyilatkozott, ám a közvetlen amerikai részvételt kizárta. Mindez 

felértékeli egy esetleges török részvétel értékét, mely Ukrajna európai szövetségeseiről is levenne valamekkora terhet. 

Nagy-Britannia és Franciaország már jelezte, hogy részt vennének egy európai vezetésű békefenntartó misszióban.

A Bloomberg forrásai szerint azonban Törökország csak akkor vesz részt a misszióban, ha minden, annak létrehozását és előkészítését célzó tanácskozásán részt vesz. Ráadásul a tűzszünet sem garantált. A brit és francia részvétel pedig az amerikai támogatáshoz kötött.

Törökország mind a két harcoló féllel jó kapcsolatokat ápol

Recep Tajjip Erdogan török elnök az Ukrajna elleni invázió után is jó kapcsolatokat ápolt Oroszországgal, és már többször lépett fel a két fél között közvetítőként, például a fekete-tengeri gabonaexportot lehetővé tevő megállapodásban, amiből később Oroszország kilépett. Egy orosz kormányzati forrás szerint a kérdés ugyan felmerült Lavrov törökországi látogatásán, de az oroszok nem adtak választ a török részvétel kérdésére. Moszkvában most ez nem sürgető kérdés.

Zelenszkij pedig ankarai látogatásán arról beszélt, hogy a béketárgyalásoknak méltányosnak kell lenniük, amin Ukrajna, Amerika és egész Európa is képviselteti magát. Az ukrán államfő szerint 

a garanciákat közösen kell kidolgozni azokkal az országokkal, melyek azt képesek nyújtani. Törökország pedig szerinte egy ilyen ország és Európának is része.

Egy, a tárgyalásokat ismerő ukrán tisztviselő szerint Ankara támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, valamint egy olyan békét és biztonsági garanciákat, amik megbízhatók.

Hétfőn Erdogan arról beszélt, hogy Törökország katonai ereje erősítheti Európa biztonságát, ezért az ország európai uniós csatlakozása kölcsönösen előnyös lenne.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.