BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Israeli Forces Guard Settler Movement amerikai-izraeli

Nő a nyomás Izraelen: az EU és az Egyesült Királyság is lépéseket tesz a gázai offenzíva miatt

Több uniós tagállam szankciókat vagy a kapcsolatok felülvizsgálatát sürgeti, miközben a brit kormány felfüggeszti a szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság is fokozza a diplomáciai nyomást Izraelre, miután az ország bejelentette a gázai offenzíva kiszélesítését.

Egyre erősebb nemzetközi bírálat éri Izraelt a gázai offenzíva miatt, különösen azután, hogy a kormány jelezte: tovább bővíti jelenlétét a területen. A spanyol külügyminiszter, José Manuel Albares szerint itt az ideje, hogy az Európai Unió konkrét lépéseket tegyen, akár szankciók formájában is.

Israeli Forces Guard Settler Movement amerikai-izraeli gázai offenzíva
Az Európai Unió és az Egyesült Királyság is fokozza a diplomáciai nyomást Izraelre, miután az ország bejelentette a gázai offenzíva kiszélesítését / Fotó: Middle East Images via AFP

A szavak ideje lejárt, most cselekednünk kell. Egy újabb izraeli katonai művelet Gázában semmi mást nem jelentene, mint hogy temetővé változtatják a térséget. Ezt a nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül 

– mondta Albares a Bloombergnek.

A spanyol diplomácia vezetője több uniós tagállam külügyminiszterével együtt azt szorgalmazza, hogy Brüsszel vizsgálja felül, Izrael megsérti-e az EU-val kötött társulási megállapodás emberi jogi rendelkezéseit. A levelet Spanyolország, Írország, Luxemburg és Szlovénia külügyminiszterei írták alá, miközben Hollandia külügyminisztere külön is kérte az EU külügyi vezetőjét, Kaja Kallast, hogy elemezze Izrael megfelelését a megállapodás emberi jogi záradékának.

Az Egyesült Királyság kormánya sem maradt tétlen: Keir Starmer miniszterelnök kormánya közölte, hogy felfüggeszti az Izraellel folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat, és szankciókat vezet be több izraeli személlyel és szervezettel szemben, akik vagy amelyek palesztinok elleni erőszakban vettek részt a Ciszjordániában.

Nemzetközi ellenálláson bukhat el a gázai offenzíva

Miközben Izrael azzal indokolja a gázai műveleteket, hogy meg kell semmisíteni a Hamászt – amelyet az Egyesült Államok és az EU is terrorszervezetként tart számon –, a humanitárius válság egyre súlyosbodik. Izrael korábban megakadályozta az élelmiszersegélyek bejutását a Gázai övezetbe, és bár most bejelentette, hogy újra engedélyezni fogja a segélyek egy részének bejutását, európai tisztségviselők elégedetlenek a szállítmányok tempójával.

Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője úgy fogalmazott: „Izrael döntése, hogy bizonyos segélyeket beenged, csak csepp a tengerben – üdvözlendő, de messze nem elég. Ezeket az uniós segélyeket európai pénzekből finanszíroztuk, és el kell jutniuk az emberekhez, mert a helyzet rendkívül súlyos.”

Izrael külügyminisztériuma közleményben reagált: „A külső nyomás nem fogja eltéríteni Izraelt az útjától abban a harcban, amit létezéséért és biztonságáért vív azokkal szemben, akik el akarják pusztítani.”

Izrael új gázai offenzívájának elnevezése egyenesen a Bibliából ered - egész Gázát elfoglalná Netanjahu

Benjamin Netanjahu szerint a nemzetközi nyomás miatt kénytelenek beengedni a segélyeket. A Gázai övezet egészét azonban az ellenőrzésük alá vonná az izraeli hadsereg.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.