Az Európai Unió 27 tagállama jóváhagyta a 150 milliárd eurós védelmi alapot, amely pénzt oszt majd szét azok között az uniós országok között, amelyek lőszerekre, drónokra és a kritikus infrastruktúra védelmére költenének – írja a Bloomberg.
„Az alap várhatóan a jövő héten kapja meg a hivatalos jóváhagyást” – mondta az egyik névtelenül nyilatkozó forrás a portálnak.
A programot az Európai Bizottság, az EU végrehajtó ága javasolta márciusban, válaszul arra, hogy Donald Trump amerikai elnök belengette: visszavonja az amerikai biztonsági garanciákat a kontinensen.
Az alap kiegészíti azokat az új szabályokat, amelyek lehetővé teszik a tagállamok költségvetési rugalmasságát a védelmi kiadások terén, ami összesen 800 milliárd eurót mozgósíthat.
A bizottság a 150 milliárd eurót a tőkepiacokon fogja előteremteni, és kérésre kölcsönként folyósítja a pénzt a tagállamoknak, hogy olyan konkrét termékeket finanszírozzanak, amelyekből a kontinensen a legjobban hiányoznak: idetartoznak a rakéták, a földi képességek és a rakétavédelmi rendszerek.
Egyes EU-n kívüli országok is jogosultak lesznek részt venni a programban, feltéve, hogy a kiadásaik nem lépik túl a teljes költség 35 százalékát
– ismertette a forrás. Az Egyesült Királyság és az EU hétfőn védelmi partnerséget kötött, és a blokk elkötelezte magát, hogy megvizsgálja, hogyan vehet részt London a programban.
Az új hiteleszköz hasonló lenne ahhoz, amelyet a Covid-járvány idején hoztak létre az emberek támogatására, Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke ezt „nemzedékenként egyszeri pillanatnak” nevezte, és korábban azt mondta, hogy az EU-nak a következő évtizedben körülbelül 500 milliárd eurós védelmi beruházási igénye lesz.
Korábban a Világgazdaság is írt arról, hogy az európai védelmi kiadások növelése, illetve az erre való törekvés magyar szempontból is jó hír.
A szakértő elmondta, hogy
Európa az elmúlt években túlságosan is támaszkodott az USA-ra a védelemben, elhanyagolta a saját feladatait, ami önmagában is kockázatot jelent.
Az egységes európai védelem és ezzel párhuzamosan a NATO európai szárnyának megerősítése Magyarország számára is pozitív hatásokkal járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.