A tűzszünetről, humanitárius kérdésekről és egy esetleges csúcstalálkozóról folytak megbeszélések pénteken Isztambulban Oroszország és Ukrajna között – mondta Rusztem Umerov ukrán hadügyminiszter a találkozó után újságíróknak.
Az ukrán küldöttséget vezető Umerov a Jevropejszka Pravda hírportál beszámolója szerint három pontban foglalta össze az ukrán–orosz tárgyalások napirendjét. „Először is a tűzszünet, másodszor a humanitárius kérdéskör, beleértve a fogolycserét, és harmadszor egy potenciális találkozó a vezetők szintjén” – mondta a tárcavezető, aki
ezer-ezer fős fogolycsere megállapodásról is beszélt, ám hozzátette, hogy még dolgoznak a részleteken.
Az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint Umerov közölte továbbá, hogy felvetődött Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozójának lehetősége is. A miniszter elmondta még, hogy az ukrán és az orosz delegáció nem vetette fel a területek feletti ellenőrzés kérdését a tárgyaláson.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov arról számolt be, hogy az orosz delegáció minden szükséges iránymutatást a tárgyalási pozíciójához, amit a Vlagyimir Putyin elnökletével szerdán tartott moszkvai tanácskozáson dolgoztak ki, és szólt arról is, hogy a küldöttség folyamatos kapcsolatban állt Moszkvával a tárgyalások alatt.
Peszkov ezek után az orosz–ukrán csúcsról keveset beszélt, helyette Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök találkozóját hozta szóba, amit szerinte az eredményesség érdekében alapos előkészítésnek kell megelőznie.
Peszkov szerint egy ilyen találkozó az orosz–amerikai kapcsolatok, a nemzetközi ügyek és regionális problémák – mint természetesen az ukrajnai válság – szempontjából is nagyon fontos. Hozzátette, hogy Putyin és Trump kapcsolata rendkívül fontos az ukrajnai rendezés szempontjából.
Peszkov a NATO–Oroszország Tanács munkája újraindításáról szóló sajtóhírek kapcsán elmondta, hogy erre vonatkozóan érdemi javaslat nem született, csak a médiában merült fel ezzel kapcsolatos elképzelés. Úgy vélekedett, hogy nehéz a NATO-val való partnerség felújításáról beszélni olyan időben, amikor a szövetség ténylegesen háborút visel Oroszország ellen.
Kijelentette ugyanakkor, hogy
a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a stratégiai stabilitás kérdéseinek megvitatását az európai kontinensen.
Az isztambuli tárgyalást követő első sajtóhírek még arról szóltak, hogy az ukránok szerint
Moszkva irreális és elfogadhatatlan követelésekkel állt elő, miközben a felek közötti szakadék változatlanul mély.
A tárgyalások előtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról beszélt, hogy Kijev célja egy feltétel nélküli tűzszünet, amit azonban ha Moszkva elutasít, akkor az orosz energiaszektort és a bankszférát érintő súlyos szankciókra lenne szükség.
Moszkva továbbra is azt állítja, hogy diplomáciai megoldásra törekszik, és nyitott egy esetleges tűzszünetre. Ugyanakkor figyelmeztetett: Ukrajna egy ilyen fegyvernyugvást arra használhatna, hogy átszervezze haderőit, újabb mozgósítást hajtson végre, és még több nyugati fegyvert szerezzen be. Ezt az érvet Kijev és szövetségesei elutasítják – szerintük Putyin csak időt akar nyerni, és nem őszinte szándék vezérli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.