A palesztin egészségügyi hatóságok szerint legalább 146 ember halálát erősítették meg Izrael legújabb bombázási kampányának harmadik napján, amely a márciusban összeomlott tűzszünet óta az egyik leghalálosabb támadáshullám. Több százan megsérültek és kórházakban ápolják őket, sokan pedig romok alatt rekedtek. Az izraeli háború új szakaszba lépett.
Izrael közölte, hogy új hadműveletet indít „Gideon harci szekerei” fedőnéven, amelynek célja további területek elfoglalása Gázában, azután, hogy az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a héten a Közel-Keletre látogatott. Március eleje óta Izrael leállította minden utánpótlás bejutását a Gázai övezetbe, ami egyre növekvő nemzetközi aggodalmat váltott ki a 2,3 millió lakosú enklávé humanitárius helyzete miatt.
A Reuters újságírói izraeli tankokat láttak felsorakozva az övezet peremén. Gázán belül az emberek menekültek az északi területek bombázása elől.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy kiterjedt légicsapásokat hajt végre és csapatokat mozgósít annak érdekében, hogy „műveleti ellenőrzést” szerezzen Gáza bizonyos részei fölött.
A gázai egészségügyi hatóságok szerint szombaton a legtöbb halálos áldozatot az enklávé északi peremén fekvő városokban jegyezték fel, köztük Beit Lahiya-ban és a dzsabalijai menekülttáborban, valamint a déli Khan Younis városában. Tájékoztatásuk szerint 459 ember megsebesült. Az izraeli erők pénteken felszólították a lakosságot, hogy hagyják el az északi területeket.
A március óta tartó tárgyalások nem tudták helyreállítani a tűzszünetet, amelynek keretében a Hamász szabadon engedte volna azokat a túszokat, akiket a 2023. októberi Izrael elleni támadás során ejtett foglyul, és amely a háború kirobbanásához vezetett.
Az Arab Liga csúcstalálkozóján Egyiptom elnöke, Abdel-Fatah al-Szíszi – országa Katarral együtt közvetít a gázai béketárgyalásokon – kijelentette, hogy Izrael intézkedései célja „a palesztin nép eltörlése és megsemmisítése”, valamint „létezésük megszüntetése a Gázai övezetben”.
Az ENSZ szakértői szerint éhínség fenyeget Gázában több mint két hónappal azután, hogy Izrael minden ellátmány bejuttatását leállította.
Izrael szerint a hathetes év eleji tűzszünet alatt elegendő élelmiszer jutott be Gázába ahhoz, hogy most is el lehessen kerülni az éhínséget, és a civil lakosság szenvedéséért a Hamászt teszi felelőssé, mivel az civilek között működik, illetve eltéríti a segélyeket – utóbbit a Hamász tagadja.
Donald Trump pénteken úgy nyilatkozott: „rengeteg ember éhezik” Gázában.
Egy amerikai támogatású alapítvány célja, hogy május végéig megkezdje a segélyek kiosztását a gázai lakosságnak amerikai magán biztonsági és logisztikai cégek bevonásával. Az ENSZ közölte, hogy nem működik együtt ezekkel a szervezetekkel, mert azok nem számítanak pártatlannak.
Gáza egészségügyi rendszere gyakorlatilag működésképtelen,
mivel a 19 hónapja tartó háború során kórházakat is ismételten érték izraeli támadások, és az orvosi készletek is kifogyóban vannak. Az észak-gázai Indonéz Kórház igazgatója, Marwan Al-Sultan elmondta, hogy az utóbbi bombázás során rengeteg sebesült került kritikus állapotba.
Az NBC News pénteki beszámolója szerint – öt forrásra hivatkozva – a Trump-adminisztráció egy olyan terven dolgozik, amely akár egymillió palesztin állandó áttelepítését célozza Líbiába. Minden jelentős palesztin politikai szervezet elutasítja az ilyen jellegű kitelepítést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.