BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz az unió hivatalos nyelve a katalán, ebbe bukhat bele a spanyol kormány

A spanyol kormány mindent megtett, de így is belebukhat a kudarcba. Pedro Sanchez kisebbségi kormánya ugyanis a katalánok külső támogatására szorul.

Zátonyra futott Brüsszelben Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök terve, mely a katalán, a baszk és a galíciai nyelvekkel egészítené ki az Európai Unió hivatalos nyelveinek 24 tagú családját.

SPAIN-GIRONA-TOURISM-2024
A katalánok vajon kitartanak-e Sanchez mellett ezek után? / Fotó: Hans Lucas via AFP

Ez Sanchez kormányfői székét is megingathatja, ugyanis a 2023-as választáson a spanyol miniszterelnök nem szerzett többséget, és a katalán Junts párt támogatásával alakíthatott csak kisebbségi kormányt. Cserébe azonban Sanchez megígérte, hogy hivatalos nyelvé teszi az unióban a katalánt, a baszkot és a galíciait, ám úgy tűnik ez nem járt sikerrel. A döntéshez a tagállamok egyhangú támogatására lett volna szükség, ám több tagállam is kételyeinek adott hangot – írja a Politico.

A katalánok látják, hogy a spanyol kormány sokat tett, kérdés, hogy ez elég lesz-e?

Bár a lapnak nyilatkozva a Junts egy névtelenséget kérő tisztviselője elismerte, hogy Sanchez kormánya valódi erőfeszítéseket tett az ügy érdekében és jóhiszeműen járt el, azt nem árulta el, hogy a katalán párt felelősségre vonja-e a kormányfőt az ígéret megszegése miatt. A spanyol miniszterelnök helyzetét nehezíti, hogy jelenlegi ciklusában még nem tudott költségvetést elfogadni, miközben 

Madridot számos kritika éri azért is, mert a NATO egyik legnagyobb potyautasa, mely tavaly csak GDP-je 1,28 százalékát fordította védelemre, miközben az észak-atlanti szervezet jelenlegi célja 2 százalék és napirenden van, hogy ezt az értéket 5 százalékra emeljék.

A spanyol kormány törekvését többek között azért is övezték kételyek, mert az az uniós joganyag több millió eurós költségű lefordítását igényelte volna és Brüsszelnek újabb tolmácsokra és fordítókra kellett volna költenie ennek érdekében. Ráadásul a lépés utat nyithatott volna olyan más kisebbségi nyelvek elismerését célzó követelések előtt, mint a korzikai vagy breton, esetleg a Balti-országokban sokak által beszélt orosz.

Miután a múlt héten legalább hét tagállam fejezte ki aggályait, Spanyolország új javaslattal állt elő, melyben vállalta a nyelvek hivatalossá tételével kapcsolatos költségeket és arra is felhívta a figyelmet, hogy a katalán, a baszk és a galíciai a spanyol alkotmányban is szerepelnek, mint az ország hivatalos nyelvei, ezzel is kiemelve a különbséget más kisebbségi nyelvekkel. A javaslatot azonban így sem fogadták el a tagállamok.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.