A NATO-tagállamok radikálisan megemelhetik védelmi kiadásaikat: Mark Rutte főtitkár bejelentette, hogy a szövetség célja, a GDP 5 százalékát elérő védelmi költés lehet a júniusi csúcstalálkozó egyik fő napirendi pontja. A bejelentés megerősíti azt a javaslatot, amelyet Donald Trump amerikai elnök korábban – sokak szerint teljesíthetetlenül – már előterjesztett.
Feltételezem, hogy Hágában meg fogunk állapodni egy magasabb, összesen ötszázalékos védelmi célban
– mondta Rutte egy amerikai NATO-parlamenti ülésen tartott tévés kérdezz-felelek során. A korábbi holland miniszterelnök ezzel első ízben állt ki nyilvánosan a cél mellett, amelyet Dick Schoof holland kormányfő már napirendre tűzött, és amellyel kapcsolatban a Bloomberg is pozitív előrehaladásról számolt be.
A 2025-re tervezett új cél nem csupán hagyományos katonai kiadásokból állna: az 5 százalékból 3,5 százalék jutna „kemény” védelmi kiadásokra (például fegyverekre, hadgyakorlatokra, katonai személyzetre), míg 1,5 százalék a hadsereg mozgékonyságát segítő, védelmi célú infrastruktúrára menne. Rutte ugyan nem részletezte ezeket az arányokat, de megerősítette, hogy a kemény védelmi kiadások célja „jócskán meghaladná a 3 százalékot”.
Donald Trump még év elején hozakodott elő a radikális 5 százalékos követeléssel, miután élesen kritizálta azokat a tagállamokat, amelyek nem költenek eleget védelemre. Az amerikai elnök akkor még kilátásba helyezte, hogy nem védi meg azokat az országokat, amelyek nem teljesítik a célokat. Most úgy tűnik, a kezdetben irreálisnak tűnő javaslat mögé sorakoznak fel az európai tagállamok és Kanada is.
A jelenlegi, 2 százalékos célkitűzést mindeddig csupán 23 NATO-tag teljesítette a 32-ből – derült ki a szövetség áprilisi jelentéséből. Ugyanakkor a Bloomberg értesülései szerint a nyárra minden tagállam elérheti ezt a szintet, ami utat nyithat az ambiciózusabb 5 százalékos cél bevezetése előtt.
A történelmi léptékű emelés hátterében az orosz fenyegetés, az ukrajnai háború és az európai védelmi önállóság sürgető kérdése áll. A NATO jövője most azon múlhat, mennyire képesek a tagállamok egységesen vállalni az eddigi legnagyobb védelmi terheket.
Orosz–ukrán háború: áttörés várható az elkövetkező napokban
Mark Rutte szerint az orosz félnek a békére kell törekednie Isztambulban. Az orosz–ukrán háború tárgyalásán Putyin nem vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.