BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Putyintól és Zelenszkijtől is csak taktikai húzás az azonnali béketárgyalás - Trumpnak tett gesztus

A nyugati Ukrajna-támogatók tűzszüneti felhívását megkontrázta az orosz elnök. Putyin béketárgyalási javaslatát Zelenszkij elfogadta. Feltehetően mindkét elnök Donald Trumpnak akar gesztust tenni – azonban még nagyon messze van a háború vége.

Vlagyimir Putyin feltételek nélküli, gyakorlatilag azonnali kezdésű tárgyalásokat javasol Ukrajnának. Hogy ezzel szembement-e a nyugat-európaiak Trump elnökhöz hozzápasszított kezdeményezésével (30 napos tűzszünet), nem világos. Az EU, az Ursula von der Leyen vezette csapat feltűnő hallgatása az ügyben sem teljesen tiszta. Elemzők nem zárják ki a lehetőségét a Párizs–London–Berlin–Varsó alkotta csoport és a Brüsszel–Strasbourg-duó közti érdekellentétek felparázslásának sem. Nem tisztított a képen az sem, hogy Kijevben a győzelem napját ünnepelték május 8-án, míg Nyugat-Európában Európa-akciónapként szerepelt ez a dátum. Ukrajnában május 9-én tartották az Európa-napot.

Putyin
Putyin győzelem napi beszéde – taktikai húzás lehet a „közvetlen” béketárgyalás / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Moszkva nagyon szeretne jobb kapcsolatot kiépíteni a Trump elnökkel és adminisztrációjával. Egyelőre úgy tűnik, hogy a kapcsolatépítés folyamata megtorpant, legfelső szinten panganak a viszonyépítő tevékenységek. Ennek ellensúlyozására a moszkvai kormánypropaganda jelentéktelen eseményeket tupíroz fel. Például, hogy az idei esztendő első három hónapjában 450 ezer dollár értékben szállított rizst az Egyesült Államok Oroszországnak. 

Putyin „közvetlen” javaslata

A Putyin-javaslat szerint már május 15-én „közvetlenül” tárgyalóasztalhoz ülnének. Az oroszországi államfő ajánlatában utal rá, hogy a 2022-ben megszakadt kapcsolatfelvétel újraindításáról lenne szó. Kijevből váratlanul gyors és pozitív válasz érkezett. Zelenszkij elnök a BBC szerint kedvező jelként értelmezi Putyin javaslatát. 

Az oroszok végre kezdik megfontolni a háború befejezését

idézi a médium Zelenszkijt.  

A nagy kérdés, hogy valóban akarja-e Ukrajna a tárgyalásos úton kidolgozandó békét, vagy csak időhúzásra törekszik. Kijevben Vlagyimir Putyin bármilyen lépését a legnagyobb óvatossággal, kritikus ellenségességgel fogadják. Közben a katonai helyzetben nincs érdemi változás, az orosz erők lassú előrenyomulása, területfoglalása a jellemző.  

Nem igazán a béke irányába mutató jel az sem, 

hogy elemzők lehetségesnek tartják újabb észak-koreai katonai kontingens érkezését az ukrajnai frontokra. Oroszország vezetője szerint az ukrajnai betörések az országban katonailag jelentéktelenek, viszont tetemes kárt okoznak a legértékesebben, az ukrán élőerőben, továbbá a nyugati fegyverzetben. 

Steven Seagal Moszkvában

Az orosz elnök a győzelem napi díszszemle után megkereste az észak-koreai kontingens tábornoki rangú parancsnokait, köszönetet mondott a katonák támogatásáért. Közben a nyugati Kijev-támogató sajtó visszavett az észak-koreai katonai kontingens szapulásából. Kezdik elismerni, hogy az ukrán frontra küldött távol-keleti katonák felkészültsége kiváló (a hírek szerint többségük ottani elitalakulatokban szolgált). A Kreml-közeli tévécsatornákon a május 9-i eseményekről adott élő adásba bevágták az oroszországi állampolgárságot szerzett Steven Seagal amerikai akciószínész képét is. 

A megöregedett és elhízott Seagal ott ült a dísztribünön, közönyös képpel követte az eseményeket. 

Putyin és Steven Seagal barátsága régi és közismert / Fotó: AFP

Kijevben, ahol a győzelem napi ünneplést a nyugat-európai május 8-hoz igazítva szintén megemlékeztek – katonai díszszemle nélkül –, csak a nyugat-európai kemény mag, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és Lengyelország vezetői voltak jelen. Az ukrán média szerint Zelenszkij külön köszönetet mondott az azerbajdzsáni elnöknek, hogy nem ment el Moszkvába. Maga az azerbajdzsáni katonai kontingens – egy különleges rendeltetésű század – azonban részt vett a moszkvai díszszemlén. 

Drónparádé a győzelem napján Moszkvában

A Vörös téren semmi különleges nem történt, új fegyvereket nem mutattak be, és a légierő demonstrációja sem keltett meglepetést. Hacsak nem a direkt az eseményre komponált, döntően hazai fejlesztésű drónegyüttes, amelyet egy átalakított katonai vontatóra szereltek. 

Az együttesben 

  • a merev szárnyú, repülőgép-típusú drónok (a szentpétervári Orlan–10 és a nagyobb Orlan–30-as) mellett ott volt 
  • a Lancet célkereső-vándorló öngyilkos drón (loitering munition), az oroszországi erők talán legsikeresebb ilyen típusú fegyvere. A ZALA konstrukciós csapat, a Kalasnyikov konszern része fejlesztette ki. 
  • Amely azóta is aktív, két éve jött ki az Izgyélije–53 nevű, vélhetően csöves indítókonténerből, aknavető-típusú indítással a levegőbe fellőtt, ott a négy szárnyát kibontó drónnal, amely képes a többi drónnal összehangolt rajműveletekre is. 
  • Továbbá nagyobb teljesítményű fedélzeti komputere rangsorolja az észlelt célokat (páncélosokat, tüzérséget, radarrendszereket) és ezt az információt megosztja a többi drónnal, összehangolva a támadásokat, kinek-kinek „kiosztja” a maga célpontját. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.