A lengyelországi elnökválasztás eredménye valószínűleg nehezíti majd a gazdasági reformok végrehajtását és a költségvetési konszolidációt, és hevesebbé válhatnak az állami intézményrendszeren belüli összecsapások – áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott helyzetértékelésében. A nemzetközi hitelminősítő Lengyelország leminősítésének lehetőségére is utalást tett.
A lengyel elnökválasztás második fordulóját vasárnap Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelölt nyerte meg a szavazatok 50,89 százalékával. Nawrocki kihívója, Rafal Trzaskowski, a Donald Tusk miniszterelnök vezette kormánykoalíció jelöltje a voksok 49,11 százalékát szerezte meg.
A Fitch kiemeli szerdai londoni elemzésében, hogy
a lengyel államháztartás állapota az utóbbi években jelentősen romlott.
A hitelminősítő szerint ez a folyamat, valamint a 2025–2026-os időszak gazdasági növekedésének elősegítéséhez szükséges EU-folyósítások fontossága is jelzi, hogy milyen nagy a jelentősége Lengyelország szuverén adósprofilja szempontjából az államháztartási hiány csökkentésének és a reformok előmozdításának.
A Fitch felidézi ezzel kapcsolatban, hogy a PiS által támogatott leköszönő elnök, Andrzej Duda is vétókat emelt kulcsfontosságú törvénytervezetek ellen, illetve egyéb módokon lassította ezek elfogadását.
A cég szerint a kormánykoalíció összetartásának és stabilitásának próbája lesz a Tusk által június 11-ére meghirdetett parlamenti bizalmi szavazás.
A Fitch közölte:
várakozása szerint a jelenlegi lengyel kormány hivatalban marad, de a belpolitikai megfontolásoknak valószínűleg az eddiginél nagyobb befolyásuk lesz a szakpolitikai döntésekre a következő, 2027 októberében esedékes parlamenti választásokig hátralévő időben,
és ez szűkítheti a politikailag kihívást jelentő intézkedések, köztük a költségvetési konszolidációt előmozdító döntések végrehajtását.
A hitelminősítő felidézi, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért lengyel államháztartási hiány tavaly 6,6 százalékra emelkedett az előző évben mért 5,3 százalékról, vagyis meghaladta az 5,7 százalékos kormányzati deficitcélt és a Fitch Ratings 6,2 százalékos hiányt valószínűsítő saját előrejelzését is.
Az elemzés kiemeli, hogy az idei első négy hónapban felhalmozódott deficit a Fitch által erre az időszakra becsült GDP-érték 2,3 százaléka volt, több mint a kétszerese a tavalyi azonos időszakban mért 1,1 százaléknak.
Ebben a környezetben a Fitch Ratings azzal számol, hogy a hazai össztermékhez mért lengyel államadósság-ráta 2026-ban 61,6 százalékra emelkedik, vagyis meghaladja a cég által Lengyelországhoz hasonlóan A kategóriás szuverén osztályzattal nyilvántartott gazdaságok előrejelzett 57,2 százalékos mediánját.
A Fitch szerdai előrejelzése szerint a lengyel államadósság-ráta 2028-ban 64 százalék körüli szinten stabilizálódik.
A cég megfogalmazása szerint negatív értelemben érintheti érzékenyen Lengyelország stabil kilátású, A mínusz szintű elsőrendű szuverén besorolását, ha gyengül az olyan költségvetési konszolidációs intézkedések végrehajthatóságába vetett bizalom, amelyek középtávon a hasonló osztályzatú gazdaságokéhoz közelebbi szinten stabilizálnák a lengyel államadósság-rátát.
A Fitch Ratings legutóbb márciusban, jóval az elnökválasztás előtt erősítette meg Lengyelország államadós-osztályzatát, és az ehhez fűzött akkori elemzésében még azzal számolt, hogy a lengyel államadósság-ráta 2027-ben stabilizálódik a hazai össztermék 61,3 százalékán.
A várakozásoknak megfelelően 5,25 százalékos szinten tartotta az alapkamat szintjét a lengyel központi bank szerdán, ám a hétvégi választás után ismét az érdeklődés fókuszába került a lengyel költségvetés hiánya.
Korábban a Világgazdaság megírta, hogy nem ússza meg Lengyelország, hogy Nawrocki lett az elnök – máris az uniós pénzek befagyasztásáról beszélnek. Daniel Freund, az Európai Parlament zöldpárti képviselője szerint az Európai Bizottság túl hamar feloldotta a Lengyelországnak szánt források befagyasztását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.