Hatezer katona holttestét adja át egyoldalúan Oroszország jövő héten Ukrajnának, és átveszi tőle az orosz tisztek holttestét, ha vannak nála ilyenek, a felek emellett a legnagyobb léptékű fogolycserében állapodtak meg – jelentette ki Vlagyimir Megyinszkij, Moszkva küldöttségének vezetője a közvetlen orosz–ukrán tárgyalások Isztambulban hétfőn megtartott második fordulóját követően.
Közölte, hogy a súlyos sebesülteket és a súlyos betegeket a „mindenkit mindenkire” elve alapján kicserélik, és kicserélik a 25 év alatti fiatal katonákat is, legkevesebb ezer-ezer főt. Oroszország és Ukrajna emellett orvosi bizottságokat állít fel a súlyosan sebesült katonák cseréjére, melyet politikai döntések nélkül, rendszeresen meg fognak ismételni.
Megyinszkij elmondta, hogy az orosz delegáció két részből álló, részletes és kidolgozott memorandumot adott át az ukrán félnek:
Az első tűzszüneti lehetőség az ukrán fegyveres erők kivonását irányozná elől az Oroszország által elcsatoltnak nyilvánított donyecki, luhanszki, zaporizzsjai és herszoni régióból. A második egy tízpontos csomagajánlat, mely tartalmazza a csapatmozgások tilalmát, a mozgósítás és a Kijevnek való külföldi katonai és hírszerzési segítségnyújtás beszüntetését, külföldi tanácsadók távozását, előírná a demobilizáció megkezdését, harmadik országok katonai jelenlétének kizárását, az Oroszország elleni szabotázsok beszüntetését, a nacionalista csoportosulások feloszlatását, a „politikai foglyoknak” adandó amnesztiát, valamint a fogva tartott katonák és civilek szabadon bocsátását.
A memorandum értelmében a tűzszünet Ukrajnában magában foglalná a hadiállapot Kijev általi feloldását, kétoldalú fegyverszüneti megfigyelő és ellenőrző központ létrehozását.
A memorandum alapján Oroszország elvárná Ukrajna semlegességének kinyilvánítását és azt, hogy mondjon le a katonai szövetségekhez való csatlakozásról. Kijevnek deklarálnia kellene nukleáris fegyvermentességét és korlátoznia az ukrán fegyveres erők létszámát és fegyverzetét.
Moszkva szerint be kellene tiltani harmadik államok katonai tevékenységét Ukrajnában, a külföldi bázisok és csapatok ottani állomásoztatását.
Az orosz igényekhez tartozik még az Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciók feloldása, a Krím és a másik négy régió „Oroszországhoz való csatlakozásának” nemzetközi jogi elismerése, a kölcsönös lemondás a harci cselekmények okozta károkra vonatkozó követelésekről, az orosz ajkú lakosság jogainak és szabadságainak biztosítása, beleértve az orosz nyelv hivatalosként való elismerését, a Moszkva által kánoninak tekintett ukrán ortodox egyház (UPC) tevékenységére vonatkozó korlátozások feloldása, a nácizmus dicsőítésének tilalma.
A memorandum kitér a kétoldalú diplomáciai és gazdasági kapcsolatok fokozatos helyreállítására, beleértve a gáztranzitot, valamint a családok és az áttelepülésre kényszerült személyek újraegyesítésével kapcsolatos kérdések rendezésére is.
A végrehajtás sorrendje, közvetlenül a hatezer holttest átadása után a tűzszüneti memorandum aláírásával kezdődne meg, mely konkrét határidőt szabna az összes rendelkezés végrehajtására, és meghatározná a végleges rendezésről szóló jövőbeli szerződés aláírásának időpontját is. Ezután 30 napos tűzszüneti rend lépne életbe. Ezt követné választások megtartása, hatóságok kialakítása Ukrajna területén, majd a szerződés aláírása.
Az ukrán hatóságoknak az orosz memorandum értelmében be kell jelenteniük az elnök- és a parlamenti választások időpontját, melyek legkésőbb 100 nappal a hadiállapot feloldása után meg kell tartani.
Az Oroszország és Ukrajna közötti békeszerződést jogilag kötelező erejű ENSZ Biztonsági Tanácsi határozattal kell jóváhagyni. Megyinszkij közölte, hogy Oroszország 2-3 napos fegyvernyugvást javasolt Ukrajnának a front egyes szakaszain annak érdekében, hogy a parancsnokok összeszedhessék az elesett katonáik holttestét.
Vlagyimir Megyinszkij elmondta, hogy a tárgyalások központi témája a gyermekek visszatérése volt. Ukrajna egy 339 visszaszolgáltatandó gyermek nevét tartalmazó listát állított össze. Az orosz delegáció vezetője kijelentette, hogy a gyermekeket kimentették a harci övezetből, nem pedig elrabolták őket. Az orosz fél eddig 101 gyermeket adott át az ukrán félnek, melytől 22-t kapott.
Volodimir Zelenszkij elnök szerint az orosz javaslat az ideiglenes és korlátozott tűzszünetről arra irányul, hogy késleltessék az Egyesült Államok szankcióit. „Szerintem ez ostobaság, mert alapvetően a tűzszünet célja az lenne, hogy ne legyenek halottak” – tette hozzá az ukrán Pravda szerint.
Az elnök szerint Oroszország számára a tűzszünet csak „egy kis szünetet jelent a háborúban”.
„Ezért nagyon szeretnénk, ha amerikai partnereink határozott lépésekkel juttatnák el a szankciós csomagot a Szenátushoz, és erős szankciókkal kényszerítenék az oroszokat a tűzszünetre. Másképp eddig nem értették meg. És úgy gondoljuk, hogy ez igazságos” – mondta Zelenszkij. Hozzátette: „Már a harmadik hónapja tart azóta, hogy az Egyesült Államok jelezte a teljes tűzszünet szükségességét, és mi ezt támogatjuk”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.