BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az USA elutasítja a WHO elképzeléseit: nem akarja alávetni magát a szervezetnek

Robert F. Kennedy Jr. szerint az országok, amelyek elfogadják az új szabályokat, átadják hatalmukat és az egészségügyi vészhelyzetek kezelését.

Az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, valamint Marco Rubio külügyminiszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok hivatalosan elutasítja az Egészségügyi Világszervezet által tavaly elfogadott 2024-es nemzetközi egészségügyi szabályzat módosításait – írta meg a Magyar Nemzet.

Robert F. Kennedy Jr. szerint az országok, amelyek elfogadják a WHO szabályait, átadják hatalmukat és az egészségügyi vészhelyzetek kezelésé
Robert F. Kennedy Jr. szerint az országok, amelyek elfogadják a WHO szabályait, átadják hatalmukat és az egészségügyi vészhelyzetek kezelését / Fotó: AFP

A módosításokat, amelyeket  2024. június 1-jén fogadtak el, a WHO-t nemzetközi intézkedések – többek között zárlatok és utazási korlátozások – bevezetésére jogosítanák, a szervezet által megállapított potenciális közegészségügyi kockázatok alapján. Ezek a változások július 19-ig kötelezővé válnak minden tagállam számára, amely nem utasítja el őket hivatalosan, függetlenül attól, hogy az Egyesült Államok korábban kilépett a szervezetből.

„Tavaly az Egészségügyi Világszervezetet irányító testület módosításokat hajtott végre a nemzetközi egészségügyi szabályzatában, más néven az IHR-szabályzatban. Ez a szabályzat hozza létre azt a jogi keretet, amely az országoknak jogokat és felelősségeket biztosít a globális hatással bíró közegészségügyi események kezelése terén” – mondta Robert F. Kennedy Jr., az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, aki YouTube-csatornán közzétett beszédében részletezte az elutasítás okait.

A módosítások elutasításának határideje lejár, és mi elutasítjuk azokat

– jelentette be. 

A miniszter szerint az országok, amelyek elfogadják az új szabályokat, átadják hatalmukat és az egészségügyi vészhelyzetek kezelését egy nem választott nemzetközi szervezetnek, amely elrendelhet zárlatot, utazási korlátozásokat vagy bármilyen más intézkedést, amelyet megfelelőnek tart. 

Hozzátette, hogy valójában ehhez nem is kell vészhelyzetet kihirdetni. A potenciális közegészségügyi kockázatok elegendők ahhoz, hogy intézkedéseket hozzanak.

„Ha ennyi hatalmat adunk a WHO-nak, akkor legalább alapos, nyilvános vitát kellene kezdeményeznünk, különösen mivel a megállapodás hivatalos szerződés, és megkerüli az amerikai szenátust, amely kulcsszerepet játszik abban, hogy a fontos nemzetközi kötelezettségvállalások megfelelő demokratikus ellenőrzés alá kerüljenek” – mondta.
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.